Na ręce abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Ojciec Święty Franciszek skierował podziękowanie, w którym dziękuje wiernym Kościoła Katolickiego w Polsce za zaangażowanie się w zbiórkę na rzecz Ukrainy.

Papież Franciszek na początku kwietnia br. zapowiedział zbiórkę na pomoc dla Ukrainy. Pasterze Kościoła w Polsce, w Komunikacie z 372. zebrania plenarnego podziękowali Ojcu Świętemu za ogłoszenie zbiórki na potrzeby mieszkańców Ukrainy. W Komunikacie biskupi prosili także o to, aby wesprzeć duchowo i materialnie sąsiadów zza wschodniej granicy. Zachęcali również do modlitwy o pokój na Ukrainie.

W niedzielę, 24. kwietnia br., w kościołach w Europie przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz Ukrainy. Do inicjatywy włączyli się także wierni Kościoła w Polsce. Na ręce abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, papież Franciszek skierował słowa podziękowań. – Papież Franciszek serdecznie dziękuje wszystkim biskupom diecezjalnym i ich współpracownikom za przeprowadzenie zbiórki i zachętę do ofiarności, a wszystkim, którzy w geście ludzkiej solidarności wsparli finansowo ten cel, za ich wspaniałomyślność – czytamy w liście.

BP KEP