Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Muzeum Diecezjalnym w Płocku oglądać można wystawę pt. „Kostka znaczy więcej – kult św. Stanisława Kostki”. Została ona przygotowana z okazji Roku Świętego Stanisława Kostki – patrona Polski, dzieci i młodzieży a także głównego patrona diecezji płockiej. W tym roku mija 450. rocznica śmierci tego Świętego.

Rok 2018 decyzją Episkopatu Polski jest Rokiem Świętego Stanisława Kostki (1550-1568). Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Płocku wpisuje się w obchody tegoż roku. Koncentruje się ona na przejawach kultu św. Stanisława Kostki w różnych wiekach.

Na wystawie zapoznać się można z kalendarium życia św. Stanisława Kostki czy historią jego rodziny, obejrzeć poświęcone mu obrazy i rzeźby (także twórczość ludową), zapoznać się z dokumentacją zdjęciową ogólnopolskich obchodów 400. rocznicy śmierci Świętego z udziałem kard. Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Są na niej także fotografie pielgrzymek dzieci i młodzieży do Rostkowa – miejsca urodzenia Świętego oraz poświęcone mu książki i filmy.

Interesującymi eksponatami są także relikwiarze czy monstrancja z XVI w. z kościoła w Węgrze, który był wówczas kościołem parafialnym rodziny Kostków. Poza tym na wystawie umieszczono modlitewniki z modlitwami ku czci Świętego, bibliografię poświęconych mu publikacji, medale czy listę parafii w diecezji płockiej, noszących wezwanie św. Stanisława Kostki. W ciągu roku wystawa będzie wzbogacana o kolejne obiekty.

Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Diecezjalnego i Archiwum Diecezjalnego w Płocku oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa o kulcie św. Stanisława Kostki czynna będzie do końca 2018 roku.

***
Na wystawę zaprasza Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku:

diec. płocka

 

NO COMMENTS