Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Maryjnym w Kodniu, od 30 maja do 1 czerwca odbywało się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Próby ożywienia katechezy parafialnej”. Gospodarzem tegorocznego spotkania była diecezja siedlecka.

W wydarzeniu uczestniczyli bp Wojciech Osial – przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, bp Grzegorz Suchodolski – wiceprzewodniczący KWK KEP oraz bp Wojciech Skibicki – dyrektor wydziału katechetycznego diecezji elbląskiej.

W środę 31 maja, odbyła się część wykładowa. W pierwszym wykładzie „Między Areopagiem a Koryntem – wybrane wskazania dla katechezy w parafii”, o. dr hab. Mirosław Chmielewski CSsR prof. KUL, wskazał na współczesne wyzwania, przed którymi stoi katecheza parafialna.

Prelegent zaznaczył, że dziś rzadko poddajemy obecną sytuację Kościoła refleksji teologicznej. Potrzebujemy dokonać oceny katechezy w parafii; i powinniśmy to uczynić poprzez refleksję biblijną. Zobaczyć co Bóg mówi dziś nam poprzez swoje Słowo?

Prelegent, w odniesieniu do historii św. Pawła, ukazał, że Apostoł Narodów będąc w Koryncie, stworzył relację z przedstawicielami wszystkich warstw społecznych. Pozwoliło mu to na dotarcie z Dobrą Nowiną i doprowadzenie ludzi do wspólnoty Kościoła. – Nie możemy się zrażać, mimo niepowodzeń, mamy wychodzić na współczesne areopagi – wskazał o. Mirosław Chmielewski.

W drugim wykładzie, dr Joanna Borowicz zaprezentowała program przygotowania dzieci do pierwszej spowiedzi i pierwszej Komunii Świętej, który od 2021 r. obowiązuje w parafiach diecezji siedleckiej.

– Program „Idziemy do Ciebie, Jezu” to nie tylko teoria napisana zza biurka, ale ma ona podstawy w praktyce szkolnej i konsultacjach z odbiorcami – wskazała Joanna Borowicz.

W środę popołudniu, uczestnicy spotkania nawiedzili jedyną na świecie katolicką parafię neounicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego w Kostomłotach. Ważnym punktem spotkania była Msza św. w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego. Podczas Eucharystii dokonano Aktu Zawierzenia Panu Bogu polskiej katechezy przez wstawiennictwo Błogosławionych Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy.

– To, co uczyniła Maryja, było swego rodzaju pierwszą katechezą. Ona pełna Ducha Świętego postanawia od razu dzielić się z tymi, do których Duch Święty ją posyła – mówił bp Grzegorz Suchodolski.

W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, w święto Nawiedzenia, bp Suchodolski mówił, że Maryja pokazuje nam, że nie wystarczy tylko nasza formacja, jako osób nauczających, przepowiadających. Potrzeba słuchać także tego do kogo mamy być posłani; odczytywać kontekst Bożych zwiastowań oraz umieć czytać stan życia tych, do których jesteśmy posłani. Odczytywać rzeczywistość naszych odbiorców.

W czwartek, 1 czerwca przed Mszą św. w Bazylice Kodeńskiej, zebrani poznali historię obrazu Matki Bożej Kodeńskiej oraz Sanktuarium Królowej Podlasia – Matki Jedności. Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial.

Czwartkowa sesja to czas spotkania z dr. Arturem Góreckim – Dyrektorem Departamentu Programów Nauczania i Podręczników w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Była to okazja do poruszenia ważnych i aktualnych kwestii związanych z nauczaniem religii w szkole. Ostatnim punktem była prezentacja ofert poszczególnych wydawnictw.

Zapowiedziano, że Tydzień Wychowania w Kościele w Polsce odbędzie się w dn. 10-16 września. Wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”, a materiały będą także nawiązywać do beatyfikacji rodziny Ulmów.

Kolejne Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych odbędzie się w dn. 21-23 maja 2024 r. Gospodarzem wydarzenia będzie diecezja elbląska.

Diecezja Siedlecka

Fot. ks. Marek Weresa