Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O potrzebie bycia miłosiernym dla świata stworzonego, realnych trudnościach i wyzwaniach stojących przed Kościołem w Polsce w aspekcie ekologii dyskutowali 25 kwietnia br. członkowie Zespołu Laudato si, działającego przy Radzie ds. Społecznych KEP, któremu przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

„Poszanowanie dzieła stworzenia jest autentycznym przejawem miłości do Stwórcy oraz bliźnich” – podkreślał podczas spotkania bp Tadeusz Lityński, przewodniczący Zespołu Laudato si.

„Kierując się miłością bliźniego trzeba dostrzegać zjawisko ubóstwa energetycznego, które sprawia, że jest wiele osób nieradzących sobie z wyzwaniami jakie płyną z wymogów stawianych przez różne środowiska i instytucje. Trudno jest te osoby winić za taki stan rzeczy. Wiąże się to np. z ogrzewaniem domów z wykorzystaniem szkodliwych dla środowiska paliw” – mówił Marian Babiuch, konsultor w Zespole Laudato Si.

Barbara Strzałkowska, konsultorka w Zespole Laudato si, wskazywała na konieczność przybliżania wiernym teologii stworzenia, nauczania płynącego z Pisma św. oraz potrzeby formacji. Natomiast Izabela Dymitryszyn podkreślała ważność prowadzenia działań edukacyjnych opartych na merytorycznych, obiektywnych podstawach.

Sławomir Mazurek, konsultor i Zespole Laudato si zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia sprawiedliwej transformacji w dążeniu do przemian społecznych, gospodarczych. Wskazał na trudności wynikające z prowadzenia nacisków przez różne państwa m.in. na Polskę, kiedy po stronie wschodniej doświadczamy wojny, a ze strony UE trudnych negocjacji i wymogów.

„Istnieje realna potrzeba pielęgnowania pozytywnych idei płynących z encykliki Laudato Si i unikania ideologizowania tematów związanych z ochroną przyrody. Ukazywanie moralnej i etycznej odpowiedzialności człowieka za świat stworzony, a tym samym za drugiego bliźniego jest prawdziwym wyzwaniem stojącym przed Kościołem.” – mówił ks. Witold Ostafiński, konsultor w zespole Laudato Si.

Spotkanie zostało zakończone modlitwą w intencji pokoju na świecie.

ks. Zbigniew Kucharski
Sekretarz Zespołu Laudato si