Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 10-11 kwietnia odbyło się spotkanie Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny Konferencji Episkopatu Niemiec i Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w Sekretariacie KEP.

Ze strony polskiej w spotkaniu wziął udział po raz pierwszy bp Wiesław Śmigiel przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, zaś ze strony niemieckiej abp Heiner Koch, metropolita Berlina i przewodniczący Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny Konferencji Episkopatu Niemiec.

„Jestem bardzo wdzięczny, że to spotkanie miało miejsce. Komisje ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Niemiec i Polski zbliżyły się do siebie. Możemy się wiele od siebie nauczyć, ponieważ wyzwanie tej sytuacji ma wiele podobieństw, czasem różnic. Mogliśmy otwarcie rozmawiać i uczyliśmy się od siebie nawzajem. Chcemy kontynuować tę drogę i następnym razem spotkamy się w Niemczech” – powiedział abp Heiner Koch.

„Jest to niezwykle ważne spotkanie, gdyż ono pokazuje, jak wiele nas łączy a jednocześnie pokazuje, że każdy z tych Kościołów ma swoją specyfikę. Łączą nas niektóre problemy, takie jak wolne związki, brak zrozumienia istoty sakramentu małżeństwa. Różni nas skala tych problemów. W Niemczech są to problemy, które towarzyszą im każdego dnia. W Polsce mamy jeszcze dość dużą grupę tych, którzy w domu doświadczają żywej wiary i przychodzą prosić o sakrament zdając sobie sprawę, że proszą też o błogosławieństwo samego Boga” – powiedział bp Wiesław Śmigiel.

Tematy podejmowane podczas spotkania dotyczyły przygotowania narzeczonych do małżeństwa, towarzyszenia małżonkom, pracy z małżeństwami i rodzinami, które po rozpadzie małżeństwa sakramentalnego żyją w powtórnym związku,  a także towarzyszenia młodym, którzy pomimo braku przeszkód nie zawierają sakramentu małżeństwa.

BP KEP