Pomoc dla Ekwadoru – podsumowanie działań

17-08-2016
1620

Upływają 4 miesiące od kataklizmu w Ekwadorze, gdzie 17 kwietnia br. nastąpiło silne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni Richtera. Było to najtragiczniejsze w tym kraju trzęsienie ziemi od ok. 70 lat. Zginęło ponad 650 osób, obrażenia odniosło 16,6 tys., a ponad 28 tys. zostało bez dachu nad głową. Szacuje się, że straty wyniosły 2 mld dolarów.

W odpowiedzi na apel Caritas Internationalis i Caritas Ekwador skierowany do wspólnoty międzynarodowej bezpośrednio po trzęsieniu ziemi, Caritas Polska przekazała 50 000 EUR na wsparcie poszkodowanych w wyniku kataklizmu.

8 maja br. za zgodą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w polskich parafiach odbyła się zbiórka na rzecz Ekwadoru.

Obecnie realizowanych jest 6 projektów, w tym 5 dotyczącą pomocy doraźnej oraz 1 projekt rozwojowy. Projekty prowadzą polscy misjonarze, licznie obecni w tym kraju Ameryki Południowej.

Pomoc doraźna dotyczy dwóch obszarów: medyczno-zdrowotnego tj. zakupu lekarstw, środków higienicznych i medycznych, mleka dostosowanego dla dzieci oraz badań i szczepień. Drugi typ projektów to zakup sprzętów codziennego użytku tj. łóżek, materaców czy moskitier. Pomocy udzielono mieszkańcom parafii znajdujących się w prowincjach Manabí, Esmeraldas, Santo Domingo oraz Pedernales, w miejscowościach: Chone, Calceta, San Antonio, Pavón, w których posługują polscy misjonarze.

Projekt rozwojowy dotyczy odbudowy sal parafialnych w parafii w Calceta, które służą do celów społecznych i charytatywnych realizowanych przez parafię, w tym funkcjonowanie Caritas parafialnej.

Dotychczas przeznaczono na pomoc dla Ekwadoru kwotę 702 569,72 zł.

Caritas Polska/BP KEP