Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Akcja Katolicka może tętnić żywotnością, młodością i dynamizmem duszpasterskim, jeśli jej członkowie uwierzą, że można tej organizacji nadać kształt wymagany przez współczesne wymagania kulturowe, religijne i społeczne – takie przesłanie wybrzmiało podczas obchodów 25. rocznicy reaktywowania stowarzyszenia w Poznaniu. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

„Akcja Katolicka to kręgosłup życia chrześcijańskiego, i to nie taki, który dba tylko o swoją własną doskonałość, co powinno być przymiotem każdego człowieka ochrzczonego, ale dba także o doskonałość całej wspólnoty Kościoła” – zauważył metropolita poznański.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaprosił do Poznania asystenta krajowego Akcji Katolickiej w Polsce bp. Mirosława Milewskiego oraz pierwszego w odrodzonej Polsce asystenta organizacji – bp. Piotra Jareckiego.

„Przed 25 laty, 24 czerwca, w uroczystość św. Jana Chrzciciela, została reaktywowana Akcja Katolicka w archidiecezji poznańskiej, stowarzyszenie, którego celem jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej osobistej i wspólnotowej, oraz organizowanie bezpośredniej współpracy świeckich z duchowieństwem w apostolskiej misji Kościoła” – mówił na początku uroczystości asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej ks. kan. Roman Dworacki.

W homilii bp Piotr Jarecki nazwał Poznań kolebką Akcji Katolickiej w Polsce. „Tutaj właśnie we wrześniu 1929 r. Komisja Prawna Episkopatu postanowiła założyć główną centralę polskiej Akcji Katolickiej. W czerwcu 1930 r. otrzymała ona jednolity statut konstytucyjny dla całego kraju, który w listopadzie zatwierdził papież Pius XI. Także w listopadzie 1930 r. prymas August Hlond utworzył Naczelny Instytut Akcji Katolickiej z siedzibą w Poznaniu. Bez Poznania niepodobna mówić o Akcji Katolickiej, niepodobna zrozumieć sensu jej istnienia i działania” – podkreślił bp Jarecki.

Nawiązując do tekstów biblijnych warszawski biskup pomocniczy zauważył, że bez świeckich nie ma apostolstwa. „Prawa i obowiązku apostołowania ludzie świeccy nie otrzymują od hierarchii, od Kościoła, otrzymują je od samego Chrystusa w momencie chrztu św. To jest dzisiaj może jedno z najważniejszych wyzwań – nawrócenie misyjne całego Kościoła, w którym większością są przecież ludzie świeccy. Akcja Katolicka powinna być w pierwszym rzędzie kuźnią dojrzałych apostolskich powołań świeckich” – mówił bp Jarecki.

Pierwszy asystent krajowy odrodzonej Akcji Katolickiej przywołał fragment Księgi Rodzaju, w którym Sara z niedowierzaniem uśmiechnęła się na obietnicę wydania syna. „Nieraz i Akcja Katolicka przeżywa podobną sytuację. Jeśli ktoś powiedziałby, że za rok Akcja Katolicka w Polsce będzie tętniła żywotnością, młodością i dynamizmem duszpasterskim, pewnie niejeden, nie tylko z jej członków, uśmiechnąłby się z niedowierzania, tak jak Sara. A potrzeba większego zawierzenia i zaufania Bożej łasce oraz współpracy z tą łaską nadając organizacji kształt wymagany przez współczesne wymagania kulturowe, religijne i społeczne?” – mówił bp Jarecki.

Przywołując wystąpienie papieża Franciszka do Międzynarodowego Kongresu Forum Akcji Katolickiej bp Jarecki przypomniał, że stowarzyszenie to misja, zakorzenienie w Kościele lokalnym, poczynając od parafii, organizacja „wychodząca” ku innym, rezygnująca z nadmiernej kontroli i programowania rezultatów. Zachęcał przy tym do organizowania struktur Akcji Katolickiej dla dzieci i do współpracy z duszpasterstwem młodzieży.

Obecny asystent krajowy Akcji Katolickiej w Polsce bp Mirosław Milewski na zakończenie uroczystości poświęcił różańce przeznaczone dla członków stowarzyszenia. W uroczystości wzięły udział prezes Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej Urszula Furtak oraz prezes DIAK w Poznaniu Bogumiła Kania-Łącka.

KAI

Zdjęcie ilustracyjne: Twitter @ArchPoznan