(Polski) Prezydium CCEE: pragniemy, aby Europa była „domem ludów” w globalnym świecie

0
1462

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

Kierując się umiłowaniem naszego kontynentu, jego historii wiary, kultury, ludów i narodów, świadomi że Europa, podobnie jak inne lądy, ma do ofiarowania na drodze ludzkości swój specyficzny wkład, pragniemy, aby stała się ona „domem ludów” w globalnym świecie – napisali członkowie Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w liście do biskupów.

Autorzy listu podkreślają, że powołaniem CCEE jest „być w sposób specyficzny w historii Europy zaczynem odkrycia na nowo na naszym kontynencie chrześcijańskich korzeni, będących podstawą i gwarancją godności człowieka stanowiącego centrum kultury i cywilizacji”.

Przewodniczącym Prezydium CCEE jest abp. Genui kard. Angelo Bagnasco, a jego zastępcami są: metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i abp Westminster, przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii kard. Vincent Nichols.

Prezydium informuje, że 18 maja przedstawiło papieżowi Franciszkowi informację o Kościele w Europie i misji CCEE. „Waga tego spotkania i chwila, której doświadczamy, skłoniły nas, by – dzięki pośrednictwu Konferencji Episkopatów – skierować do biskupów naszego kontynentu słowo potwierdzenia, iż CCEE pozostaje w ich służbie” – czytamy w liście.

Jego autorzy przypominają, że CCEE, powołana 25 marca 1971 r., ma wśród swoich członków przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy a także biskupów, którzy nie należą do żadnej z nich. Obecnie CCEE liczy 39 członków. Są to Przewodniczący 32 Konferencji Episkopatów, Przewodniczący Synodu Kościoła grecko-katolickiego Ukrainy oraz 6 biskupów nie będących członkami konferencji biskupich: Arcybiskupa Wielkiego Księstwa Luksemburga, Arcybiskupa Księstwa Monako, Arcybiskupa Cypru obrządku maronickiego, Eparchę mukaczewskiego, Biskupa Kiszyniowa w Republice Mołdawii, oraz Administratora Apostolskiego w Estonii.

W liście pokreślono także, że CCEE z uwagą śledzi proces sekularyzacji, który „naznaczył Europę, gdzie życie jakby Boga nie było stanowi przesłankę nowego materializmu praktycznego”.

„Przewodniczący konferencji biskupich zwrócili się także do CCEE o skierowanie szczególnej uwagi na świat młodych i na kwestie społeczne, dotykające dziś Kościół w Europie” – czytamy.

„Być, w sposób ewangeliczny „sumieniem krytycznym” oznacza świadczyć dwojaką posługę: „przebudzenia” tj. przebudzenia sumień, indywidualnych i kolektywnych w odniesieniu do radykalnych pytań o sens i „proponowania” wskazując na Jezusa Chrystusa, centrum wszechświata i Zbawiciela. Pragniemy dopomóc człowiekowi w Europie odnaleźć samego siebie, odnaleźć własne oblicze, obraz Boga i relację, pomni iż „Stworzenie bowiem bez Stworzyciela zanika” – głosi list. Prezydium CCEE podkreśla, że chce, by „pokorna praca łączenia w sieć konferencji episkopatów, biskupów i ich współpracowników stała się służbą przydatną i miłą sercu Boga”.

Autorzy listu zachęcają do odwiedzenia portalu informacyjnego www.eurocathinfo.eu, gdzie prezentowana jest działalność oraz zamieszczane są informacje instytucjonalne poszczególnych konferencji episkopatów europejskich.

Publikujemy treść listu:

Wasza Eminencjo, Najprzewielebniejszy Księże Kardynale Wasza Ekscelencjo, Najprzewielebniejszy Księże Biskupie

Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w dniu 18 maja br. spotkała radość podzielenia się z Ojcem Świętym refleksją o Kościele w Europie i misji CCEE w obecnym momencie historii życia Kościoła i naszego kontynentu. Waga tego spotkania i chwila, której doświadczamy, skłoniły nas, by – dzięki pośrednictwu Konferencji Episkopatów – skierować do biskupów naszego kontynentu słowo potwierdzenia, iż CCEE pozostaje w ich służbie. CCEE, powołana 25 marca 1971 r. ma wśród swoich członków Przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy a także biskupów, którzy nie należą do żadnej konferencji episkopatu. Obecnie CCEE liczy 39 członków. Są to Przewodniczący 32 Konferencji Episkopatów, Przewodniczący Synodu Kościoła grecko-katolickiego Ukrainy oraz 6 biskupów nie będących członkami konferencji biskupich: Arcybiskupa Wielkiego Księstwa Luksemburga, Arcybiskupa Księstwa Monako, Arcybiskupa Cypru obrządku maronickiego, Eparchę mukaczewskiego, Biskupa Kiszyniowa w Republice Mołdawii, oraz Administratora Apostolskiego w Estonii. Kierując się umiłowaniem naszego kontynentu, jego historii wiary, kultury, ludów i narodów, świadomi że Europa, podobnie jak inne lądy, ma do ofiarowania na drodze ludzkości swój specyficzny wkład, pragniemy, aby stała się ona „domem ludów” w globalnym świecie. Zgodnie z życzeniem Zgromadzenia plenarnego CCEE, które odbywało się od 6 do 9 października 2016 r. w Księstwie Monako, CCEE z uwagą śledzi proces sekularyzacji, który naznaczył Europę, gdzie życie jakby Boga nie było stanowi przesłankę nowego materializmu praktycznego. Przewodniczący konferencji biskupich zwrócili się także do CCEE o skierowanie szczególnej uwagi na świat młodych i na kwestie społeczne, dotykające dziś Kościół w Europie. Powołaniem CCEE jest być w sposób specyficzny w historii Europy zaczynem odkrycia na nowo na naszym kontynencie chrześcijańskich korzeni, będących podstawą i gwarancją godności człowieka stanowiącego centrum kultury i cywilizacji. Być, w sposób ewangeliczny „sumieniem krytycznym” oznacza świadczyć dwojaką posługę: „przebudzenia” tj. przebudzenia sumień, indywidualnych i kolektywnych w odniesieniu do radykalnych pytań o sens i „proponowania” wskazując na Jezusa Chrystusa, centrum wszechświata i Zbawiciela. Pragniemy dopomóc człowiekowi w Europie odnaleźć samego siebie, odnaleźć własne oblicze, obraz Boga i relację, pomni iż „Stworzenie bowiem bez Stworzyciela zanika” (GS, 36).
CCEE page 2 of 2

18 maja podczas spotkania Ojca Świętego z CCEE zostaliśmy utwierdzeni w tej perspektywie i zachęceni, by stanowić obecność wiary, ewangelizacji i promocji człowieka. Pragniemy zatem, aby pokorna praca łączenia w sieć konferencji episkopatów, biskupów i ich współpracowników stała się służbą przydatną i miłą sercu Boga. Niestrudzenie głosimy więc nasze umiłowanie Europy, powtarzając wyrażone w naszym Statucie stwierdzenie: „CCEE jest organem wspólnoty europejskich konferencji episkopatów, którego celem jest, w świecie dążącym do coraz pełniejszej jedności, promowanie i troska o dobro Kościoła” (art. 1). Do niniejszego listu dołączamy także broszurę, pozwalającą lepiej zrozumieć dziedziny zaangażowana CCEE, organizację Sekretariatu w Sankt Gallen (Szwajcaria) i podejmowane inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że Sekretariaty generalne konferencji episkopatów w poszczególnych krajach będą w stanie odpowiedzieć na pytania pragnących pogłębić wiedzę i zdobyć informacje o naszej pracy. Można również zapoznać się z naszą witryną internetową (www.ccee.eu) a także przesłać email (na adres: ccee@ccee.eu) chcąc otrzymywać komunikaty prasowe dotyczące naszych spotkań, zwykle przetłumaczone na języki: włoski, francuski, niemiecki i angielski (prosimy o wskazanie wybranego języka w treści email). Zachęcamy również do odwiedzenia portalu informacyjnego konferencji episkopatów europejskich (www.eurocathinfo.eu) gdzie prezentowana jest działalność oraz zamieszczane są informacje instytucjonalne poszczególnych konferencji episkopatów. Drodzy bracia w biskupstwie, CCEE pragnie Wam służyć i działać w służbie poszczególnych Kościołów w Europie, w komunii z następcą św. Piotra i poprzez poszczególne konferencje episkopatów. Zawierzamy Waszej modlitwie i wstawiennictwu świętych Patronów Europy naszą misję mającą na celu, by Kościół w Europie stał się wielkodusznym i pokornym świadkiem radości Jezusa Zmartwychwstałego.

Zdjęcie ilustracyjne: www.ccee.eu

BP KEP

NO COMMENTS