Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dokument „Instrumentum laboris” nie jest zbudowany jako finalna wersja jakiejś propozycji, ale jest pewnego rodzaju zbiorem najważniejszych poruszeń, które pojawiły się we wcześniejszych fazach synodu i zostały ujęte w postaci pytań – wyjaśnia prof. Aleksander Bańka. W filmie opublikowanym na You Tube omawia główne cele opublikowanego 20 czerwca dokumentu roboczego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. synodalności, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br.

Jak podkreśla prof. Bańka, „Instrumentum laboris” to dokument kluczowy dla kolejnej fazy synodu. Jego zdaniem zwraca on m.in. uwagę na to, że „różnorodność Kościoła trzeba przyjąć i nie można jej na siłę unifikować”. Dokument zawiera też mnóstwo pytań rodzących się z rzeczywistości poszczególnych Kościołów, na które odpowiedź ma przyjść na drodze rozeznania, rozmowy duchowej. „Wydaje się, że Ojciec Święty radykalnie chce postawić na działanie Ducha Świętego i liczy na to, że ten głos, w postaci pewnych intuicji i zmysłu wiary wierzących, wybrzmi w tym synodzie” – mówi prof. Bańka. „Ostatecznie odpowiedzi na pytania będą poddane do decyzji Ojca Świętego Franciszka” – akcentuje.

Zachęca też do modlitwy w intencji synodu. „Do nas wszystkich należy modlitwa i pamięć o tym, żeby to dzieło Ducha Świętego dobrze było poprowadzone przez tych, którzy wsłuchując się w Jego głos, będą Jego narzędziami” – podkreśla prof. Bańka.

„Instrumentum laboris” czyli dokument roboczy na XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności, które odbędzie się w październiku 2023 i w październiku 2024 r. został opublikowany 20 czerwca br.  Jest owocem etapów diecezjalnych i kontynentalnych trwającego synodu oraz związanych z nimi raportów na temat doświadczeń Kościołów na całym świecie.

BP KEP

Zobacz też: Dokument roboczy „Instrumentum laboris” XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Fot. Archiwum prywatne prof. Aleksandra Bańki

NO COMMENTS