Prymas Polak: duchowny ma się troszczyć, by młodzi potrafili odkrywać powołanie

31-01-2017
1222

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Duchowny ma się troszczyć o to, by inni, zwłaszcza młodzi ludzie, potrafili odkrywać swoje życiowe powołanie – powiedział abp Wojciech Polak. Prymas Polski w rozmowie z KAI, podsumował spotkanie Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski, które dotyczyło m.in. listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Obrady miały miejsce 31 stycznia w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Celem zebrania w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski było zapoznanie się członków komisji z pracami poszczególnych gremiów, m.in. konferencji księży rektorów, ojców duchownych, przedstawicieli seminariów duchownych i stałej formacji kapłańskiej.

Prymas Polski w rozmowie z KAI podkreślił, że prace te dotyczyły implementacji nowego “ratio fundamentalis” – zasad formacji kapłańskiej w Polsce. Jak co roku podjęto również temat listu na Wielki Czwartek do kapłanów. Jednym z zagadnień poruszonych w tegorocznym słowie będzie odpowiedzialność księży za powołania do życia w kapłaństwie i życia zakonnego.

– List, który będzie skierowany do kapłanów na Wielki Czwartek, musi bardzo konkretnie ukazywać zarówno wyzwanie do tworzenia kultury powołaniowej, jak i odpowiedzialność za pewne formy już istniejące – powiedział duchowny dodając, że ma na myśli rekolekcje powołaniowe, sakrament pokuty i pojednania, czy kierownictwo duchowe. – Zachęcamy, by podziękować za te powszechne działania duszpasterstwa powołaniowego oraz starać się szczególnie w nie wchodzić. To wszystko ma pomagać w odczytaniu życiowego powołania – powiedział przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.

Prymas tłumaczył, że Wielki Czwartek jest okazją, by każdy ksiądz podziękował Bogu za swoje powołanie, ale także by zobaczył, że ma być świadkiem tej łaski i daru dla innych. – To jest najlepsza akcja i działanie powołaniowe. Duchowny ma się troszczyć o to, by inni, zwłaszcza młodzi ludzie, potrafili odkrywać swoje życiowe powołanie – zaakcentował abp Polak.

Zaznaczył, że każdy Wielki Czwartek jest na swój sposób odnową otrzymanego daru kapłaństwa. – Chodzi o to, by ta odnowa i świadectwo było skierowane także w kierunku głoszenia prawdy o powołaniu – podsumował metropolita gnieźnieński.

Do zadań Komisji Duchowieństwa KEP należy m.in. zapoznawanie się z dokumentami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi formacji do kapłaństwa i posługi kapłańskiej oraz troska o ich recepcję w Kościele w Polsce. Ponadto opracowanie Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia, zbieranie informacji o życiu w seminariach i informowanie o nim Konferencji Episkopatu Polski oraz przygotowanie corocznego listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek.

Prymas Polski został wybrany przewodniczącym Komisji Duchowieństwa KEP w czerwcu ub.r. podczas 373. zebrania plenarnego KEP. Funkcję objął po kard. Stanisławie Dziwiszu.

KAI

Komisja Duchowieństwa, 31 I 2017