Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jakże nam wszystkim, którzy dziś wspominamy błogosławiony początek tej apelowej modlitwy potrzeba być przy Tobie, Maryjo. I za św. Janem Pawłem II powtórzyć „Jestem przy Tobie!” – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak, który 8 grudnia br., w 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego poprowadził jubileuszowe rozważanie przed wizerunkiem Matki Bożej na Jasnej Górze.

Prymas przypomniał, że 70 lat temu, 8 grudnia 1953 roku, bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia modlitwy apelowej, było uwięzienie i internowanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a on sam w Stoczku Warmińskim całkowicie zawierzył wówczas swój los Maryi. „Zapoczątkowany tutaj Apel Jasnogórski, najpierw w intencji uwolnienia Prymasa Tysiąclecia, a także w intencji Kościoła i naszej Ojczyzny, jednoczył i jednoczy przed Tobą, Maryjo, nasze serca, serca wszystkich, którzy – jak przypominał na Jasnej Górze święty Jan Paweł II –  do Ciebie idziemy, do Ciebie pielgrzymujemy, przed Twój święty Obraz przychodzimy” – powiedział abp Polak.

Odnosząc się do ewangelicznych scen Zwiastowania, Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem, wesela w Kanie Galilejskiej i na Kalwarii abp Polak zauważył, że Maryja uczy, co to znaczy czuwać. „Jestem, pamiętam, czuwam! To jest nasza codzienna godzina czuwania przy Tobie, Pani Jasnogórska. Rozumiemy to dobrze w tym adwentowym czasie, gdy wpatrujemy się w Ciebie czuwającą. W ten sposób sami uczymy się, co znaczy czuwać” – dodał Prymas Polski.

W obecności jasnogórskich pielgrzymów prosił, aby Maryja uczyniła ludzie serca “czuwającymi i prowadziła ich drogami świętości”. „Jakże nam wszystkim, którzy dziś wspominamy błogosławiony początek tej apelowej modlitwy potrzeba być przy Tobie, Maryjo. I za św. Janem Pawłem II powtórzyć: +Jestem przy Tobie! Nie mogę przy Tobie, Matko, Pani Jasnogórska nie być, nie czuwając i nie pamiętając w ten sposób. Jeśli zaś czuwam i pamiętam, to przez to samo jestem przy Tobie+” – powiedział abp Polak.

Abp Wojciech Polak zauważył, że od 70. lat apel jest godziną obecności, czuwania i modlitwy, ale także „zjednoczenia przez miłość i błogosławieństwo”. „Prosimy, by ten czas przed Tobą, Matko, był dla nas zawsze źródłem błogosławieństwa. Niech zasiewa w nas pokój i nadzieję, niech rodzi i wskrzesza miłość ku Bogu i drugiemu człowiekowi, niech ukoi nasz smutek i uśmierzy lęk” – powiedział Prymas Polski.

BP KEP