Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Warszawa, dnia 5 lipca 2017 roku

PRZESŁANIE DO UCZESTNIKÓW PIELGRZYMKI POJEDNANIA
Werchrata – Lwów
18-22 lipca 2017

Drodzy Pielgrzymi,

Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski z radością objąłem swoim patronatem honorowym międzynarodową pielgrzymkę szlakiem świętego Brata Alberta i klasztorów bazyliańskich z Werchraty do Lwowa, która odbywa się w dniach 18-22 lipca br. Wpisuje się ona doskonale w ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski Rok św. Brata Alberta.

Nie mogąc dzisiaj dołączyć do Was, na pielgrzymim szlaku, chciałbym w tym momencie pozdrowić wszystkich pątników i zapewnić o duchowym wsparciu wiernych i pasterzy Kościoła, który jest w Polsce.

Moja radość jest tym większa, ponieważ pielgrzymce towarzyszy szczególnie szlachetny cel, a mianowicie modlitwa w intencji pojednania pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Rok 2017 jest wyjątkowo ważny, ponieważ obchodzimy 30. rocznicę wznowienia, po II wojnie światowej, relacji pomiędzy biskupami polskim a grekokatolickimi na Ukrainie, co dokonało się podczas pamiętnego spotkania w Rzymie 1987 roku.

Mając na uwadze cel i okoliczności pielgrzymki, chciałbym w tym miejscu powtórzyć słowa, które wypowiedzieli biskupi Polski i Ukrainy w liście z 2005 roku:

[…]podejmujemy wezwanie świętego Pawła: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5, 21). Uczestniczymy w historycznej chwili, a celem jej jest dążenie do jedności narodów poprzez modlitwę i przebaczenie. Pragniemy – według wskazań świętego Pawła – zmierzać do pojednania między wiernymi Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego.

Dokonując aktu wzajemnego przebaczenia – w imię sprawiedliwości, miłosierdzia i dobra naszych narodów – pragniemy podjąć dziedzictwo Ojca Świętego Jana Pawła II – papieża pokoju i pojednania. Czynimy to w poczuciu odpowiedzialności za „ wychowanie młodych pokoleń w duchu pojednania i budowania przyszłości bez uwarunkowań historii” (Przesłanie Jana Pawła II w 60. rocznicę tragicznych wydarzeń na Wołyniu, Watykan 7 lipca 2003 r.).

Mam nadzieję, że pielgrzymka przyniesie błogosławione owoce w sercach jej uczestników, jak i w sercach wszystkich, którzy Ewangelię Jezusa Chrystusa uczynili programem swojego życia.

Proszę również Was wszystkich, aby do pątniczych intencji dołączyć tę, z prośbą o pokój dla umęczonej wojną Ukrainy. Niech Maryja – Królowa Pokoju wyprasza Europie ten upragniony dar, dzięki któremu narody mogą rozwijać  się w dobrobycie i bezpieczeństwie.

 Łącząc wyrazy szacunku, przesyłam pasterskie błogosławieństwo

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)