Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Najważniejsza rzecz, która dokonała się dzięki aktowi chrztu Polski to zwrot od kultu stworzenia do kultu Stwórcy – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreślając epokowe znaczenie wydarzenia z 966 roku. 14 kwietnia już po raz piąty będzie obchodzone Narodowe Święto Chrztu Polski.

Przewodniczący Episkopatu, mówiąc o przypadającej 14 kwietnia 1057. rocznicy chrztu Polski, podkreślił epokowe znaczenie tego wydarzenia. „Dzięki temu faktowi weszliśmy w cywilizację łacińską, w cywilizację europejską. To nie tylko dostęp do edukacji, która przewyższała naszą w tamtym czasie o prawie tysiąc lat, nie tylko dostęp do kontaktów międzynarodowych w języku łacińskim, ale przede wszystkim pewien zwrot teologiczny – zwrot od kultu stworzenia do kultu Stwórcy” – powiedział.

Wyjaśniając istotę chrztu Polski, abp Gądecki podkreślił, że był to „akt prawdy”, która dotąd jest dla nas obowiązująca. „Człowiek, który do tej pory czcił stworzenie jako bóstwo, czy to w postaci kamieni, czy w postaci przyrody, piorunów, czy jakiejkolwiek postaci, przeszedł do ważnego etapu, to znaczy do czci samego Stwórcy” – powiedział.

Zdaniem Przewodniczącego Episkopatu, trudności cywilizacyjne, z jakimi się współcześnie spotykamy, „polegają na starym bałwochwalstwie” czyli „na chęci powrotu do czczenia człowieka czyli stworzenia jako bóstwa” i „detronizacji samego Stworzyciela”. „Nie może się nieprawda ostać przez długi czas, ale zazwyczaj wychodzenie z nieprawdy jest bolesne i bardzo trudne” – stwierdził.

Abp Gądecki podkreślił, jak ważne jest, aby znaczenie chrztu Polski było przypominane zwłaszcza przez system edukacyjny. Wskazał też na potrzebę wdzięczności za dar chrztu i pielęgnowania wartości, które dzięki niemu otrzymała nasza Ojczyzna.

BP KEP

 

Zobacz też: 1057. rocznica chrztu Polski

 

NO COMMENTS