Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Dzień Zaduszny Kościół stara się przyjść z pomocą swoimi modlitwami zmarłym, którzy podczas ziemskiego życia byli wprawdzie otwarci na Boga, ale w sposób niedoskonały – powiedział w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych przewodniczył Mszy św. połączonej wewnątrz świątyni z procesją za zmarłych.

 

Podczas liturgii abp Gądecki wspomniał papieża Jana XIII, który w 968 r. ustanowił w Poznaniu pierwszą diecezję w Polsce, biskupów, arcybiskupów i prymasów Polski, którzy tu pasterzowali, a także królów i władców polskich pochowanych w katedrze – Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego, Przemysła II i Rychezę.

Uczestnicy modlili się też za kapłanów, kleryków, zakonników i zakonnice oraz wszystkich wiernych zmarłych.

„Kościół stara się dziś przyjść z pomocą tym, którzy za życia na ziemi nie dojrzeli w pełni do miłości Boga i bliźniego i oczekują w czyśćcu, który jest przedsionkiem nieba, na ostateczne oczyszczenie” – mówił abp Gądecki.

Ks. prof. Paweł Wygralak w homilii wspominał o odpowiedzialności za przekazanie dalszym pokoleniom prawdziwej wiary.

„Kiedy stajemy w tej katedrze, «Matce kościołów» naszej diecezji, która jest świadkiem przemijania ludzkich pokoleń i jednocześnie świadkiem trwania na tej ziemi, to zdajemy sobie sprawę jak wielka odpowiedzialność ciąży na każdym z nas, na naszym pokoleniu, odpowiedzialność za wartości, które nam przekazano; czy i my okażemy się tak dobrymi nauczycielami, kapłanami, rodzicami, wychowawcami, iż kolejne pokolenia wytrwają w wierności wierze i Ojczyźnie” – mówił dziekan Wydziału Teologicznego UAM.

Liturgia za zmarłych zakończyła się w krypcie katedry poznańskiej, gdzie znajdują się m.in. groby biskupów poznańskich – kard. Mieczysława Ledóchowskiego, abp. Antoniego Baraniaka i Jerzego Stroby.

KAI / BP KEP