(Polski) Przewodniczący Episkopatu na uroczystościach z okazji 125-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii

0
1393

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii istnieje od 125 lat. Mszy Świętej dziękczynnej przewodniczył będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się 26 i 27 października br.  w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii powstała w 1894 roku. Wówczas to bł. Franciszka Siedliska, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, przyjechała do Londynu i założyła z pomocą dwóch towarzyszących jej sióstr pierwszą polską szkółkę sobotnią. W 1905 roku Polacy wydzierżawili dom, w którym urządzono kaplicę, mieszkanie dla rektora oraz bibliotekę i szkółkę sobotnią. W czasie I wojny światowej przy Misji powstały towarzystwa dobroczynno-religijne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ich działalność jednak zamarła, ponieważ część Polaków opuściło Anglię, by wrócić do ojczyzny.

W 1928 roku został zakupiony na potrzeby Polskiej Misji Katolickiej budynek kościoła przy Devonia Road. Jego poświęcenia dokonał w 1930 roku Prymas Polski August Hlond. To właśnie w tej świątyni odbędą się uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył będzie przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

BP KEP

NO COMMENTS