Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Moje pragnienie jest takie, abyśmy przy całej różnorodności zachowali jedność Kościoła i żeby na koniec tego Synodu Duch Święty podpowiedział, co to jest synodalność – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przed rozpoczęciem pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu.

Przewodniczący Episkopatu przyznał, że oczekiwania związane z obecnym Synodem „idą w kierunku pragnienia zrozumienia tego, czym jest synodalność”.

„Moje pragnienie jest takie, abyśmy z jednej strony przy całej różnorodności zachowali jedność Kościoła i żeby na koniec tego Synodu Duch Święty podpowiedział, co to jest synodalność” – zaznaczył przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zauważył, że na pierwszym etapie Synodu – w parafiach i w diecezjach – rozważane było, do czego synodalność powinna prowadzić. „Konkluzja była krótka: z jednej strony synodalność nie powinna prowadzić do zmiany doktryny, nauczania Kościoła; czyli z jednej strony zachować zdrową naukę katolicką, a z drugiej strony dopuścić do głosu Ducha Świętego, aby to, co jest do zmiany, zostało zmienione, a co nie jest do zmiany – nie zostało zmienione” – wyjaśnił.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że „nauczanie Kościoła nie jest nieruchomą skałą, ale przeciwnie, jest rzeczywistością, która musi ciągle się rozwijać, w tym sensie, aby dążyć do jaśniejszego wyłożenia prawdy katolickiej”. Dodał, że nie chodzi o to, aby tę prawdę zmieniać, ale aby „dążyć do doskonalszego wyrażenia, bardziej odpowiedniego dla naszych czasów, rozwiązania”.

BP KEP