Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chciałbym życzyć Księdzu Arcybiskupowi, aby miłość do liturgii, głęboka wiedza w tej dziedzinie, doświadczenie dydaktyczne oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie praktyczne Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych zaowocowało umiłowaniem i pragnieniem zanurzenia się w tajemnicy liturgii przez tych, których Dobry Bóg stawia na drodze życia Księdza Arcybiskupa – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście do abp. Piero Mariniego z okazji nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie.

Przewodniczący Episkopatu przyznał, że jest to ważne wydarzenie dla całego Kościoła w Polsce. „Wskazują na to dokonania Waszej Ekscelencji jako profesora liturgii w Papieskim Instytucie Liturgicznym Sant’Anselmo w Rzymie, gdzie swoją wiedzę z tej dziedziny zdobywały kolejne pokolenia kapłanów z całego świata, w tym liczna grupa księży z Polski” – zauważył – a także „przewodniczenie Papieskiemu Komitetowi ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, a przede wszystkim oddana i wieloletnia służba Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych u boku byłego biskupa krakowskiego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski papieża św. Jana Pawła II”.

„Niech spotkania z Chrystusem w czasie liturgii, w imieniu którego celebrujemy święte tajemnice naszej wiary, prowadzą do głębokiej jedności z tym, który jest Początkiem i Końcem, Alfą i Omegą, Źródłem i celem naszej ziemskiej pielgrzymki” – napisał abp Gądecki.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst listu:

Warszawa, dnia 18 maja 2022 roku

 

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie,

dzisiejsza podniosła uroczystość – nadania tytułu doktora honoris causa Waszej Ekscelencji – jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla czcigodnej archidiecezji krakowskiej oraz wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Papieskiego św. Jana Pawła II w Krakowie, ale również dla całego Kościoła w Polsce. Wskazują na to dokonania Waszej Ekscelencji jako profesora liturgii w Papieskim Instytucie Liturgicznym Sant’Anselmo w Rzymie, gdzie swoją wiedzę z tej dziedziny zdobywały kolejne pokolenia kapłanów z całego świata, w tym liczna grupa księży z Polski, dalej –  przewodniczenie Papieskiemu Komitetowi ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, a przede wszystkim oddana i wieloletnia służba Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych u boku byłego biskupa krakowskiego i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski  papieża św. Jana Pawła II.

Bardzo pragnąłem uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu, wyrażając w ten sposób uznanie i szacunek wobec Dostojnego Gościa, jednak w związku z moją dzisiejszą wizytą we Lwowie i Kijowie, nie mogę uczynić tego osobiście, dlatego za pośrednictwem listu pragnę pozdrowić Księdza Arcybiskupa, wszystkich dostojnych gości, jak również biskupa tejże wspaniałej katedry, wielkiego kanclerza Uniwersytetu, metropolitę krakowskiego Jego Ekscelencję arcybiskupa prof. Marka Jędraszewskiego oraz Jego Magnificencję księdza prof. dr hab. Roberta Tyrałę rektora tejże papieskiej uczelni.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać Waszej Ekscelencji jak najserdeczniejsze gratulacje i życzenia z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Papieskiego Uniwersytetu św. Jana Pawła II w Krakowie.

W jednej z  książek Wasza Ekscelencja napisał: „Nasz Pan potrzebuje czasu liturgii, by z nami rozmawiać. Jeśli nie dajemy Mu tego czasu, by mógł do nas mówić i byśmy sami nastawili się na słuchanie, to niepotrzebnie odprawiamy nasze nabożeństwa”. Chciałbym życzyć Księdzu Arcybiskupowi, aby miłość do liturgii, głęboka wiedza w tej dziedzinie, doświadczenie dydaktyczne oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie praktyczne Mistrza Papieskich Ceremonii Liturgicznych zaowocowało najpierw świętością życia Waszej Ekscelencji, dzięki owemu wsłuchiwaniu się w głos Pana, który nieustannie przemawia do swojego Kościoła, a później również odkryciem, umiłowaniem i pragnieniem zanurzenia się w tajemnicy liturgii przez tych, których Dobry Bóg stawia na drodze życia Księdza Arcybiskupa. Niech spotkania z Chrystusem w czasie liturgii, w imieniu którego celebrujemy święte tajemnice naszej wiary, prowadzą do głębokiej jedności z tym, który jest Początkiem i Końcem, Alfą i Omegą, Źródłem i celem naszej ziemskiej pielgrzymki.

Zapewniając Waszą Ekscelencję o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

___________________
Jego Ekscelencja
Arcybiskup Piero MARINI
Watykan