Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nadzieja Kościoła może utrzymać się tylko na zaufaniu Duchowi Świętemu i oddaniu pod Jego panowanie naszych różnorodnych przyzwyczajeń i idei. Przyszłość można zbudować tylko na pokorze – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po zakończeniu trzydniowych rekolekcji dla uczestników Synodu, które odbywały się w Sacrofano.

Podczas rekolekcji, przed rozpoczęciem obrad synodalnych, poruszono m.in. takie zagadnienia jak dążenie do jedności Kościoła powszechnego oraz komunikacja. „Konwersacja za każdym razem może mieć inny wymiar. Podczas rekolekcji zmierzano do tego, aby usposobić ojców synodalnych i delegatów do konwersacji, która wyraża się w zarówno w mowie werbalnej, niewerbalnej a także kontekstach, w których jest ona prowadzona” – powiedział abp Gądecki.

Ponadto, o. Timothy Radcliffe OP, prowadzący rekolekcje, zwrócił uwagę na kwestię odmienności kulturowych oraz potrzebę wzajemnego słuchania i jedności na wzór Trójcy Świętej. Rekolekcjonista podjął również temat współczesnego rozumienia piękna, prawdy i dobra jako autorytetu. „Piękno, prawda i dobro jest zbawcze tylko wtedy, gdy jest synonimem Chrystusa” – podkreślił przewodniczący KEP. Przywołany został też obraz Kościoła jako domu, który ma swoje stałe miejsce, do którego można wracać.

Uczestnicy rekolekcji podczas spotkań w grupach posługiwali się metodą, która kolejno polegała na wypowiedzeniu własnych myśli o Kościele, odniesieniu się do wypowiedzi poprzednika oraz podsumowaniu podobieństw i znalezieniu różnic. „To co mi się wydaje cenne w tej metodzie to to, że jest przeplatana długimi chwilami ciszy, bo to stwarza pokojową i rzeczową atmosferę” – mówił abp Gądecki. Dodał też, że wypracowana metoda będzie towarzyszyła uczestnikom Synodu podczas prac w grupach roboczych.

BP KEP