Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dziękujmy Bogu za dar tej kanonizacji. Dziękujmy też papieżowi Franciszkowi za to, że postawił Kościołowi – a w szczególności wszystkim, którzy poszukują Prawdy – wspaniały wzór odwagi i wytrwałości. Prośmy św. Johna Henry’ego o światło dla wszystkich, którzy znajdują się w ciemnościach i poszukują Światła – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w czasie dziękczynienia za kanonizację świętego Johna Henry’ego Newmana. Uroczystość miała miejsce 18 października w kaplicy księży filipinów w Poznaniu.

Przewodniczący Episkopatu stwierdził: „Newman uczy nas, iż jeśli przyjęliśmy prawdę Chrystusa i dla Niego poświęciliśmy swoje życie, to nie może być rozdźwięku między tym, w co wierzymy, a sposobem, w jaki żyjemy. Każda nasza myśl, słowa i czyny muszą być ukierunkowane na chwałę Boga i szerzenie Jego królestwa”.

>>Pełna treść homilii

Abp Gądecki zaznaczył też, że św. John Henry Newman dogłębnie, systematycznie i mozolnie poszukiwał prawdy. „Uważał, że chrześcijanin nie powinien ulegać nurtowi racjonalizmu, dominującemu wówczas w nauce i kulturze, którego przedstawiciele spychali doświadczenie wiary w obszary fideizmu, czyli w przestrzeń ślepej i nieposiadającej intelektualnego uzasadnienia wiary” – powiedział przewodniczący Episkopatu.

 Abp Gądecki zwrócił uwagę, że Newman wielokrotnie podkreślał, że nie ma konfliktu między wiarą a rozumem. Zaznaczył: „Według niego człowiek może odkryć sens egzystencji dopiero wtedy, gdy w pełni otworzy się na tajemnicę Boga objawioną mu w słowach i czynach Jezusa Chrystusa”.

Przewodniczący Episkopatu, opisując drogę wiary św. Johna Henryego Newmana, mówił o jego poszukiwaniu prawdy, „o jedynym Kościele, założonym i chcianym przez Chrystusa”. W tym celu studiował on nie tylko Pismo Święte, ale też pisma św. Ignacego Anticheńskiego i św. Ireneusza, a później św. Ambrożego i św. Augustyna. „Następnie uważnie analizował proces formowania się dogmatów chrześcijańskiej wiary na kolejnych soborach powszechnych” – mówił abp Gądecki.  Podkreślił jednocześnie, że dla poszukującego prawdy Newmana: „Obroną przed racjonalizmem i liberalizmem była dla niego zasada dogmatu. Polegała na bezwarunkowym przyjęciu objawienia”.

Przewodniczący Episkopatu zauważył też, że choć Newman dostrzegał słabości katolików, to poprzez swoje badania przekonał się i nie miał wątpliwości, że „Boże Objawienie zostało zachowane w ciągu wieków i wiernie przekazane ludziom dzięki Tradycji Kościoła katolickiego”.

Abp Stanisław Gądecki w swojej homilii mówił o tym, jak fascynującą postacią był św. John Henry Newman. Cierpliwie i wytrwale dążył do prawdy i pełni wiary. „Jego dogłębne, systematyczne i mozolne poszukiwanie prawdy stanowiło bezkompromisowe wyzwanie dla czasów jemu współczesnych i będzie dalej takim wyzwaniem dla przyszłych pokoleń” – podkreślił.

John Henry Newman urodził się 21 lutego 1801 r. w Londynie. Studiował w Oksfordzie teologię anglikańską, a 13 czerwca 1824 r. został ordynowany na pastora w Kościele anglikańskim. Po latach badań Pisma Świętego i pism Ojców Kościoła i własnych przemyśleń, Newman podjął decyzję o przejściu na katolicyzm. Uznał bowiem, że to katolicy kontynuują dzieło apostołów. Proces beatyfikacyjny kard. Newmana rozpoczęto w archidiecezji Birmingham w 1986 r. 19 września 2010 r. beatyfikował go w Birmingham Benedykt XVI. John Henry Newman został kanonizowany przez papieża Franciszka 13 października br.

BP KEP

NO COMMENTS