Przewodniczący Episkopatu z wizytą w Pradze z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki udał się z dwudniową wizytą do Pragi z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. – Będzie to niewątpliwie rzecz niezwykle wzruszająca znaleźć się w tym starożytnym kościele, przy którym powstał pierwszy na ziemiach czeskich klasztor sióstr benedyktynek, którego przełożoną była Mlada-Maria, siostra matki chrzestnej Polaków, księżnej Dąbrówki – powiedział KAI abp Gądecki.

0
1349

Wizyta odbywa się na zaproszenie kard. Dominika Duki, metropolity praskiego i prymasa Czech, a także ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze. Punktem centralnym pielgrzymki będzie niedzielna Eucharystia w bazylice św. Jerzego, gdzie metropolita poznański wygłosi homilię.

Podczas pobytu w Pradze abp Gądecki spotka się z dominikanami, duszpasterzami polskiej parafii pw. św. Jana Pawła II i będzie uczestniczył w kolacji wydanej przez ambasador RP Grażynę Bernatowicz.

Program wizyty przewiduje też m.in. spotkanie abp Gądeckiego z dziennikarzami w Pałacu Arcybiskupów Praskich. Uroczysta msza św. w bazylice św. Jerzego koncelebrowana przez abp. Gądeckiego i kard. Dukę zostanie odprawiona 10 kwietnia o godz. 16.00.

Kronikarze przyznają, iż na decyzję Mieszka o chrzcie w 966 r. miała wpływ postawa jego żony, księżnej Dąbrówki, z czeskiej dynastii Przemyślidów.

KAI

NO COMMENTS