Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chciałbym życzyć prawosławnym rodzinom w Polsce głębokiego światła wiary, które oświeca nawet najciemniejsze mroki naszej codzienności. Życzę pokoju, który jest owocem przebaczenia i dojrzałej miłości chrześcijańskiej oraz stanowi niezbędny warunek wzrastania i dojrzewania kolejnych pokoleń – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach bożonarodzeniowych skierowanych do wiernych Kościoła prawosławnego.

Publikujemy pełny tekst życzeń:

 

Warszawa, dnia 6 stycznia 2022 roku

Eminencjo,

Wierni Kościoła prawosławnego rozpoczęli na całym świecie obchód Świąt Bożego Narodzenia.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym przekazać na ręce Waszej Eminencji jako Prawosławnemu Metropolicie Warszawskiemu i całej Polski jak najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich wyznawców Prawosławia w naszej Ojczyźnie.

Niech kontemplacja tajemnicy Bożego Narodzenia kolejny raz uświadomi nam, że „Jego miłość obejmuje cały rodzaj ludzki. Jego przyjście na świat jest jedyne, niepowtarzalne i zbawcze. On nieograniczony urodził się na pustyni i zajaśniał światu jako słońce sprawiedliwości odradzając ludzką naturę” (List Bożonarodzeniowy Świętego Soboru Biskupów Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego).

W tajemnicy Bożego Narodzenia szczególną rolę odegrała Najświętsza Rodzina. Boży plan wypełnił się w rodzinie i przez rodzinę. Dziś każda chrześcijańska rodzina wpisuje się w to wielkie dzieło niesienia Zbawiciela światu.

Chciałbym więc życzyć prawosławnym rodzinom w Polsce głębokiego światła wiary, które oświeca nawet najciemniejsze mroki naszej codzienności. Życzę pokoju, który jest owocem przebaczenia i dojrzałej miłości chrześcijańskiej oraz stanowi niezbędny warunek wzrastania i dojrzewania kolejnych pokoleń.

Równie serdeczne życzenia kieruję do osób samotnych, opuszczonych i chorych. Bóg stał się człowiekiem, przyjmując najpierw ubóstwo betlejemskiej szopy, a później ogołocenie i cierpienie krzyża, aby wypełnić wszelką ludzką biedę niegasnącą nadzieją swej świętej i życiodajnej Bożej obecności.

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

__________________
Jego Eminencja
Wielce Błogosławiony SAWA
Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski