(Polski) Przewodniczący KEP abp Gądecki: bluźnierstwo wymaga modlitwy wynagradzającej

03-03-2017
1475

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Zło dobrem zwyciężaj, a zatem potrzeba naszej modlitwy wynagradzającej za bluźnierstwo jako wyrazu naszego miłosierdzia i potrzeba także sprawiedliwości” – mówił 2 marca podczas Poznańskiej Drogi Krzyżowej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu nawiązał na zakończenie rozważań pasyjnych do „wiadomego warszawskiego spektaklu”, który nawołuje do „nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia, znieważa flagę państwową Watykanu i znieważa osobę św. Jana Pawła II”. „Golgoty Picnic ciąg dalszy” – mówił metropolita poznański.

Abp Gądecki przewodniczył drodze krzyżowej, która przeszła ulicami miasta Poznania z fary przed pomnik Poznańskiego Czerwca ’56. „Wyrazem miłosierdzia naszego Zbawiciela było to, że dobrowolnie poddał się szyderstwu i wzgardzie. I nam nie brakuje okazji do wypróbowania naszego miłosierdzia, bo wszelkie ideologie – razem z banalną egzystencją tych, którzy dryfują przez życie, starając się budować nowe pogaństwo – w swoim usiłowaniu pozbycia się Boga raz na zawsze prowadzą w końcu do pozbycia się człowieka” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki przypomniał, że ze świętą praktyką postu trzeba łączyć dzieła miłosierdzia wyrażające się w różnej formie. „Dzieła miłosierdzia są tak rozliczne, że pozwalają całemu ludowi chrześcijańskiemu świadczyć uczynki miłości. Toteż nie tylko bogaci, ale nawet średnio zamożni i ubodzy mają możność udzielenia pomocy potrzebującym i w ten sposób zbiorowy wysiłek w czynieniu dobra ma dużą wartość, mimo że nie wszyscy mogą być jednakowo hojni” − zaznaczył metropolita poznański.

Krzyż z bazyliki farnej, która była tego dnia kościołem stacyjnym miasta Poznania, nieśli przedstawiciele poznańskich parafii oraz młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan.

W nabożeństwie uczestniczyli poznańscy biskupi pomocniczy: bp senior Zdzisław Fortuniak, bp Grzegorz Balcerek, bp Damian Bryl, duchowieństwo, wierni miejskich i podmiejskich parafii wraz ze swoimi duszpasterzami, klerycy seminariów archidiecezjalnego i zakonnych Poznania, osoby życia konsekrowanego oraz harcerze.

Tegoroczne rozważania głoszone przy stacjach pasyjnych nawiązywały do objawień Matki Boskiej w Fatimie, w związku z przeżywamy jubileusz 100. rocznicy objawień, oraz akcentowały potrzebę czynienia miłosierdzia.

„Przy krzyżu nie jestem sam, są ze mną siostry i bracia, którzy troszczą się o to, abym nie zobojętniał, abym przy krzyżu rozpoznawał najgłębsze pragnienia serca” − mówił ks. Leszek Gólczyński SSCC.

Proboszcz parafii w Owińskach, gdzie znajduje się najstarsza figura Matki Bożej Fatimskiej w archidiecezji, przywołał też słowa św. Jana Pawła II, wygłoszone w fatimskiej bazylice, że to, co „najbardziej sprzeciwia się drodze człowieka do Boga, to grzech, trwanie w nim i negacja Boga”.

KAI

droga_asg_3

droga4

asg_droga_krzyzowa1Relacja fotograficzna: br. R. Binkowski