Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Za wszelkie inicjatywy o charakterze ogólnopolskim, diecezjalnym, parafialnym i samorządowym zmierzające do promocji trzeźwościowego stylu życia podziękował abp Stanisław Gądecki podczas Narodowego Kongresu Trzeźwości, rozpoczętego w czwartek na UKSW w Warszawie.

Abp Stanisław Gądecki w swoim wystąpieniu do uczestników Kongresu podziękował za szereg inicjatyw podejmowanych przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, w tym coroczne listy na sierpień – miesiąc trzeźwości, pielgrzymki trzeźwościowe (w tym tegoroczną na Jasną Górę) oraz promocję abstynencji.

Z wielką aprobatą odniósł się do powstającego projektu Narodowego Programu Trzeźwości. Zaznaczył, że istotne jest właściwe postawienie celów i sposobów ich realizacji w konsekwentnym dążeniu do uzdrowienia tej części polskiego społeczeństwa, która ulega zgubnemu nałogowi.

Przewodniczący KEP podziękował też wszystkim instytucjom w naszym kraju za badania naukowe na temat zagrożeń wynikających z nadużywania alkoholu. Wyraził też wdzięczność za wszelkie działania prewencyjne, o charakterze zarówno ogólnopolskim, jak i diecezjalnym, parafialnym i samorządowym.

„Wszystkie te inicjatywy są cenne, ale tak naprawdę wszystko zależy od ludzi, ich zaangażowania i poświęcenia” – podkreślił abp Gądecki.

Arcybiskup wymienił też programy pomocowe dla osób borykających się z problemem alkoholowym. Wspomniał, że równie ważne jak wsparcie dla samych uzależnionych, jest zwrócenie uwagi na sytuację ich bliskich: żon, dzieci, krewnych.

Przewodniczący KEP podziękował wreszcie za promocję trzeźwościowego stylu życia w środkach masowego przekazu. – W praktyce wiemy, jakiego rodzaju jest to dylemat. Zazwyczaj mówimy, że media są w Polsce wolne. I dodajemy pytanie: od kogo? Tutaj jest ogromna fala napięcia, dlatego że jest to walka z wielkim kapitałem, gdzie sami katolicy przeciwstawiają się trzeźwościowemu stylowi życia – od momentu, gdy zauważają, że tracą pieniądze.

Zauważył, że dobrze taką postawą widać na gruncie samorządowym, gdy lokalny przedsiębiorca stara się o pozwolenie na otwarcie punktu sprzedaży alkoholu. – Gdy handlowiec dostanie takie pozwolenie, to zapomina o wszystkich chrześcijańskich regułach, bo cieszy się, że idzie pieniądz.

Zdaniem abp. Gądeckiego, stosunek do alkoholu, jego promocji czy sprzedaży, jest zatem w części sprawdzianem z postaw chrześcijańskich.

Przewodniczący KEP podziękował też za wszelkie modlitwy w intencji trzeźwości polskiego narodu, jakie odbywają się w świątyniach i kaplicach całej Polski. – Modlitwa ta, ciągle powtarzana, jest konieczna, podobnie jak sama edukacja – mówił. Uczniowie potrzebują co roku przerabiać takie treści, aby postawy trzeźwościowe utrwalały się w młodym pokoleniu.

KAI/BP KEP

NO COMMENTS