Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Najważniejsze są właściwie relacje pomiędzy małżonkami, a później miedzy rodzicami i dzieckiem. Atmosfera zaufania, bezpieczeństwo i dobre wzajemne relacje pozwalają na zbudowanie szczęśliwej rodziny. Małżeństwo oparte na fundamencie sakramentu jest niezwykłą wartością – podkreślił bp Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski.

Problemy duszpasterstwa rodzin w konkretnych diecezjach, wartości rodzinne, wspomnienie o bp. Stanisławie Stefanku, któremu i Rada ds. Rodziny i duszpasterstwo rodzin tak wiele zawdzięczają oraz prezentacja działań i  praktyk profilaktycznych w rodzinie – to tematy obrad Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski. Rada pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla spotkała się 24 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Bp Śmigiel zaznaczył, że troską Rady  ds. Rodziny jest przywrócenie dobrych relacji w rodzinie. „Zauważamy, że dzieci, a w szczególności młodzież coraz więcej czasu poświęcają na relacje wirtualne zamiast rodzinne, osobowe. Młodzież ucieka w świat internetu, tymczasem poczucie bezpieczeństwa dają bardzo dobre relacje z rodzicami” – powiedział.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny podkreśla, że w dzisiejszych czasach należy podkreślać, że małżeństwo oparte na fundamencie sakramentu jest niezwykłą wartością. Zaznaczył: „To środowisko radości, miłości, bezpieczeństwa i wzrostu w człowieczeństwie. Taki wizerunek rodziny w dzisiejszych czasach wymaga dowartościowania i promocji”. Bp Śmigiel dodał, że najlepiej o rodzinie świadczą sami szczęśliwi małżonkowie. Wsparciem i przykładem służą małżonkowie działający w ruchach, duszpasterstwie, stowarzyszeniach i wspólnotach rodzin. „Rodziny te są przykładem jak budować bliskie relacje, wspierać się, modlić razem i cieszyć wspólnym życiem. To model do którego należy dążyć. Oczywiście, jako Rada ds. Rodziny zdajemy sobie sprawę, że do tych wspólnot należy niewielka ilość rodzin, dlatego z propozycjami duszpasterskimi musimy wychodzić do kolejnych małżeństw. Chcemy odpowiadać na ich potrzeby” – powiedział Przewodniczący Rady ds. Rodziny.

Podkreślił też, że Rada ds. Rodziny idzie za wezwaniem papieża Franciszka, by towarzyszyć rodzinom na drodze ich wspólnego życia. „Ojciec Święty mówi nam o towarzyszeniu człowiekowi od najmłodszych lat, przez przygotowanie do życia małżeńskiego, wsparcie w pierwszych latach małżeństwa i ciągłe towarzyszenie w  różnych okresach życia. Szukamy najlepszej odpowiedzi na pytanie, jak to towarzyszenie powinno się realizować w duszpasterstwie rodzin. Kościół nieustannie towarzyszy człowiekowi, my jednak chcemy położyć akcent na bycie z małżonkami i rodzinami – mówił bp Śmigiel.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski wspomniał też o ogromnej pracy zmarłego bp. Stanisława Stefanka na rzecz formowania i wspierania rodzin. Podkreślił, że przez dużą część swojego życia wspierał rodziny i bronił życia poczętego. „Bp Stefanek i jego poprzednik abp Majdański kładli nacisk na kontynuację działań w duszpasterstwie. Nie należy wprowadzać radykalnych reform w strukturach duszpasterstwa rodzin. Lepiej jest kontynuować dobre rozwiązanie, rozbudowywać je i dostosowywać do aktualnych potrzeb. W Polsce funkcjonuje dobry model przygotowania do małżeństwa, musimy jednak udoskonalić go pod względem merytorycznym i specjalistycznym. Tę myśli tych dwóch wielkich biskupów należy kontynuować. Warto też podkreślić, że bp Stefanek mówił, że w przypadku duszpasterstwa rodzin nie można się kierować wyłącznie wydarzeniami doraźnymi, powinno ono być dalekowzroczne. Powinno być nakierowane poza horyzont doczesności, wtedy daje szansę na dobre towarzyszenie człowiekowi i rodzinom na drodze ich życia. Musimy pamiętać, że prowadzimy człowieka do spotkania z Bogiem, czyli do życia wiecznego” – podkreślił bp Wiesław Śmigiel.

BP KEP