(Polski) Rada przy Arcybiskupie Poznańskim: zachowania dyskryminujące migrantów są niechrześcijańskie

11-01-2017
1329

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Zachowania dyskryminujące przybyszów poszukujących w Polsce swojej nowej ojczyzny są niechrześcijańskie i sprzeciwiają się tradycji polskiej gościnności oraz chrześcijańskiej tożsamości naszego narodu” − zauważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu w sprawie uchodźców i migrantów.

>>Pełna treść oświadczenia

„Jesteśmy częścią Europy i nie możemy mówić, że nas nie dotyczy ten problem. W interesie Polski jest, by Europę nie dotykały takie kryzysy jak obecny związanych z migrantami” − powiedział prof. dr hab. Wojciech Łączkowski podczas konferencji prasowej, w czasie której zaprezentowano treść oświadczenia.

Podkreślił, że niezależnie od skali występowania tego zjawiska w Polsce, w swoim oświadczeniu Rada odwołuje się do chrześcijańskiego punktu widzenia, poczynając od postawy Chrystusa, po stanowisko papieża Franciszka i KEP.

Zwrócił uwagę, że według ostatnich badań, 65% społeczeństwa polskiego jest przeciwna przyjmowaniu migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. „Niechęć do obcych przybiera ostatnio szerszy wymiar. Jeśli te problemy wymkną się spod kontroli, może to doprowadzić do dramatycznych sytuacji” − zauważył prof. Łączkowski.

Zaznaczył, że lęk wobec migrantów pochodzących ze świata islamskiego jest zrozumiały z uwagi na liczne zamachy terrorystyczne dokonane przez terrorystów z tego kręgu, ale nie można generalizować i uogólniać tego problemu. „Jeśli odwrócimy się od migrantów i zbudujemy mosty, to zyskamy poczucie bezpieczeństwa, ale i utracimy własne człowieczeństwo i tożsamość chrześcijańską” − stwierdził prof. Łączkowski.

Prof. dr hab. Roman Słowiński zauważył z kolei, że Polacy, odpowiadając na pytanie, czy chcieliby w swoim kraju przyjmować migrantów, myślą przede wszystkim o zagrożeniu terroryzmem nie na podstawie projekcji, ale na podstawie doświadczenia Zachodu. „Islam jest projektem totalnym, regulującym życie społeczne, polityczne i ekonomiczne. Tam, gdzie w Europie tworzą się enklawy muzułmanów, tam jest żądanie wprowadzenia własnego prawa. Tak jest np. w Szwecji czy w Wielkiej Brytanii” − podkreślił prof. Słowiński.

Zaznaczył, że Rada w swoim oświadczeniu proponuje poruszanie problemu migracji w procesie edukacji, by wspierać badania naukowe o skutkach społecznych i ekonomicznych tego zjawiska, a nie tylko opierając się na źródłach, które mogą być ekstremalne. „Liczmy się z faktami, musimy pomagać, ale nie możemy szkodzić” − stwierdził prof. Słowiński.

Podkreślił, że obecność w Polsce ok. 1 mln Ukraińców jest w dużym stopniu potwierdzeniem naszej polskiej gościnności.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim w swoim oświadczeniu zwraca uwagę na skalę problemu migracji, chrześcijańską postawę wobec przybyszów, przypomina stanowisko Kościoła katolickiego oraz formułuje wnioski adresowane do władz państwowych, społeczeństwa i poszczególnych osób.

„W centrum nauki społecznej Kościoła stoi promocja godności każdego człowieka, zwłaszcza najbardziej potrzebującego i przymuszanego do migracji, szukającego schronienia i nadziei oraz solidarnego miłosierdzia” − czytamy w dokumencie.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim przypomina, że według źródeł kościelnych, tylko w 2016 roku przez Morze Śródziemne do Europy dotarło kilkaset tysięcy migrantów i uchodźców, a utonęło kilka tysięcy osób. „Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości problem ten będzie się pogłębiał. Wojny, prześladowania, głód oraz coraz bardziej dotkliwe zmiany klimatyczne (susze, powodzie) zmuszają ludzi do ucieczki” − piszą autorzy dokumentu.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim zauważa, że „przypadki agresji i przemocy ze strony przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu sprzyjają powstawaniu w Europie radykalnych grup społecznych przeciwnych migrantom”.

Autorzy oświadczenia zaznaczają, że „chrześcijańska propozycja przyjmowania uchodźców i migrantów nie może być traktowana w sposób naiwny, bez gwarancji bezpieczeństwa i wyobraźni przewidującej skutki nawet najszlachetniejszych celów”.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim zachęca do wsparcia istniejących już projektów pomocowych i inicjatyw prowadzonych m.in. przez Polską Sekcję „Kościoła w Potrzebie” czy programu „Rodzina rodzinie”, zainicjowanego przez Caritas Polska.

Z uznaniem odnosi się też do dokonań pozakościelnych organizacji charytatywnych takich, jak Polska Akcja Humanitarna czy Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

„Rada zachęca katolików i wszystkich ludzi dobrej woli, rozumiejących tragedię uchodźców i migrantów, do odważnego podejmowania wyzwania w duchu chrześcijańskiej otwartości i solidarności” − piszą autorzy dokumentu.

W skład Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wchodzą reprezentanci różnych środowisk życia naukowego, kulturalnego i społecznego, wśród nich są wybitni profesorowie Polskiej Akademii Nauk i poznańskich uczelni.

msz / Poznań (KAI)