Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chcemy najpierw nazwać nasze niepokoje i sformułować pytania oraz wsłuchać się w Ducha Świętego w naszym sercu, by usłyszeć Jego głos, natchnienie czy wskazanie” – podkreślił bp Roman Pindel, który w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej przewodniczył 17 października 2021 r. Mszy św. na rozpoczęcie synodu w Kościele bielsko-żywieckim. Uroczyste rozpoczęcie pierwszego, diecezjalnego etapu prac synodalnych wypełnione było znakami, symbolami i modlitwami, mającymi pomóc odkryć znaczenie zainicjowanego procesu. W modlitwie wzięli udział reprezentanci różnych stanów, grup i duszpasterstw.

Procesja wejścia miała przypomnieć, że wszyscy razem znajdują się na drodze i uczestniczą w pielgrzymce wiary. „Dzisiaj w tej uroczystej procesji są przedstawiciele różnych stanów w Kościele. Są przedstawiciele rodzin, są dzieci – przeżywające dziś rocznicę swojej I komunii świętej, są siostry zakonne, księża, diakon, biskup. Jednoczy nas Bóg. Nie chodzi o to, abyśmy wszyscy byli tacy sami, ale byśmy razem szli naprzód, dzieląc wspólną drogę i obejmując naszą różnorodność” – wyjaśnił sekretarz biskupa ks. Piotr Góra.

Diakon wniósł księgę Pisma Świętego, a przedstawiciele rodziny – Ikonę Maryi Oblubienicy Ducha Świętego. To właśnie Maryi zawierzona została droga synodalna. Liturgię rozpoczął modlitewny śpiew Sekwencji o Duchu Świętym.

Podczas Mszy św. odbyły się uroczyste akty pokuty i wyznania wiary. Pierwszy fragment podczas liturgii Słowa odczytała z tekstu napisanego Alfabetem Braille’a osoba niewidoma, drugie zaś czytanie – jeden z trzech diecezjalnych koordynatorów drogi synodalnej. Psalm odśpiewała przedstawicielka zarządu katolickiego przedszkola.

Biskup przeczytał swój list pasterski na rozpoczęcie drogi synodalnej. Wyraził w nim nadzieję, że owoce tego procesu przyniosą „wiele pociechy i nadziei w Kościele bielsko-żywieckim”. Hierarcha odwołał się w dokumencie do Dziejów Apostolskich i przypomniał, jak dwadzieścia lat po zesłaniu Ducha Świętego Apostołowie, Starsi i wielu nowych uczniów Jezusa poradziło sobie z pierwszym wielkim sporem w historii Kościoła.

Duchowny zauważył, że Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich wiernych Kościoła na całym świecie do wkroczenia na drogę synodalną, by podkreślić wspólny udział w procesie podobnym do zgodnego podążania jedną drogą. Hierarcha zapowiedział, że słuchanie Ducha Świętego odbywać się będzie „w grupach tworzonych w parafiach lub z racji przynależności do jakiegoś ruchu, organizacji, stowarzyszenia czy środowiska”.

„W tych grupach chcemy najpierw nazwać nasze niepokoje i sformułować pytania oraz wsłuchać się w Ducha Świętego w naszym sercu, by usłyszeć Jego głos, natchnienie czy wskazanie. By w wątpliwościach odnaleźć światło, by rozeznać i nazwać pragnienia wpierw wobec swojego środowiska, rodziny, parafii, później zaś odkrywać zamiary Boga wobec Jego Kościoła” – zachęcił

Zaapelował na koniec, by wołać o „cud podobny do nowej Pięćdziesiątnicy”.

W modlitwie wiernych proszono m.in. o to, by proces synodalny „prowadził coraz głębiej w komunię Kościoła, sprzyjał uczestnictwu w niej i wyposażył nas do wyruszenia na misję”.

Mszę zakończyło odśpiewanie hymnu „Abba Ojcze”, a biskup pobłogosławił indywidualnie dzieci i rodziny.

W diecezji bielsko-żywieckiej zaplanowano w ramach drogi synodalnej spotkania, rozmowy i konsultacje w obrębie grup i wspólnot działających w parafiach. 14 listopada rozpocznie się etap parafialny. Zebrane przez koordynatorów diecezjalnych wnioski zostaną przesłane do bura synodu na szczeblu ogólnopolskim.

Robert Karp/diecezja.bielsko.pl
fot. Marian Szpak