Blisko 3 miliony zł – to dotychczasowy bilans prowadzonej przez Caritas zbiórki na rzecz uchodźców z Afganistanu. Środki pochodzące z kwesty pod kościołami przeprowadzonej 5 września, w ogłoszonym przez abp. Stanisława Gądeckiego Dniu Solidarności z Afgańczykami, a także z wpłat na konto Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom szukającym schronienia w Polsce i za granicą.

Do Afgańczyków, którzy schronili się w Polsce, jeszcze przed ogłoszeniem zbiórki trafiła pomoc materialna. Do ośrodków, w których przebywają, Caritas dostarczyła w ostatnich tygodniach m.in. wyprawki szkolne, koce, artykuły higieniczne, ciepłą odzież i artykuły dla dzieci. Ze wsparcia rzeczowego skorzystali podopieczni ośrodków w Czerwonym Borze, Lininie i Dębaku. Ponadto Caritas Polska przekazała Caritas diecezjalnym fundusze na pomoc w ośrodkach prowadzonych na ich terenie lub w okolicy przez Urząd ds. Cudzoziemców i Straż Graniczną. Łączna kwota 125 tys. zł została przekazana na potrzeby mieszkańców ośrodków w Białymstoku, Czerwonym Borze (Caritas Archidiecezji Białostockiej), w Kętrzynie (Caritas Archidiecezji Warmińskiej), Przemyślu (Caritas Archidiecezji Przemyskiej) i Krośnie Odrzańskim (Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej).

– Umowy będą aneksowane i przekazana zostanie większa ilość środków na wsparcie placówek. Zgłaszane potrzeby dotyczą głównie zakupu ubrań, zabawek i sprzętu sportowego dla dzieci – informuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Oprócz pomocy doraźnej Caritas świadczy też uchodźcom pomoc systemową, prowadząc Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Placówki te zapewniają swoim podopiecznym m.in. pomoc konsultantów kulturowych oraz doradców integracyjnych i zawodowych, psychologów i prawników a także dofinansowanie do wynajmu mieszkań, zakupu leków i odzieży, paczki z artykułami higienicznymi, kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego. Od 2018 r. z różnych form pomocy Caritas skorzystało ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców przebywających w Polsce.

Największe potrzeby za granicą
Najwięcej Afgańczyków, po przejęciu w ich kraju władzy przez talibów, ucieka do Pakistanu. Caritas Polska będzie im pomagać we współpracy z pakistańską Caritas. Planowany zakres trzymiesięcznej interwencji humanitarnej to natychmiastowa pomoc dla 1,5 tys. rodzin (około 7,5 tys. osób): żywność, artykuły pierwszej potrzeby (zestawy kuchenne, zestawy pościelowe, koce), zapewnienie schronienia i zestawy higieniczne.

Poza granicami naszego kraju Caritas Polska pomaga nie tylko uchodźcom z Afganistanu. Organizacja działa zarówno na rzecz osób przesiedlonych wewnętrznie, które musiały opuścić własne domy, ale przebywają na terenie swojego kraju, jak i tych, które szukają schronienia poza granicami swych państw. Od 2017 r. przekazała na ich wsparcie 20,5 mln zł. Ze środków tych skorzystali m.in. uchodźcy opuszczający swoje domy w Syrii, Jemenie, czy na Ukrainie. Do uchodźców wewnętrznych skierowany jest w dużej mierze największy polski program pomocy zagranicznej – Rodzina Rodzinie, zapoczątkowany przez Caritas Polska w Syrii i stopniowo rozszerzany na kolejne kraje Bliskiego Wschodu.

Nie tylko wsparcie materialne
Oprócz pomocy finansowej i rzeczowej Caritas Polska organizuje także wolontariat na rzecz uchodźców za granicą i w Polsce. W wakacje młodzi wolontariusze Caritas pomagali mieszkańcom obozu dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos – rozdawali im żywność i prowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci. Od września odwiedzają uchodźców mieszkających w ośrodku w podwarszawskim Lininie, gdzie również pracują z dziećmi i młodzieżą.

– Reagujemy na bieżąco również na obecny kryzys migracyjny, pomagając wszelkimi dostępnymi środkami. Jednocześnie obserwujemy rozwój sytuacji i jesteśmy gotowi do działania w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby – zapewnia ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

Przekazując wsparcie za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan
Dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan)
Wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)