Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jednym z największych błędów jest ograniczanie nauczania św. Jana Pawła II do czasu jego śmierci w 2005 r. Ono jest ponadczasowe. Przypominając je, korzystamy z mądrości życiowej proroka naszych czasów – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W 13. rocznicę śmierci Papieża Polaka zachęca do duchowej łączności ze świętym i poznawania jego nauczania.

Ojciec Święty Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. W ciągu ponad 26 lat pontyfikatu, odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

Św. Jan Paweł II przed wyborem na biskupa Rzymu przez 20 lat należał do Konferencji Episkopatu Polski – najpierw jako biskup pomocniczy krakowski (1958–1964), a następnie arcybiskup metropolita krakowski (1964–1978). W 1967 roku został wyniesiony do godności kardynała. W czasie swojej posługi w Kościele w Polsce pełnił m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969–1978). „To najbardziej znany na świecie członek polskiego Episkopatu” – podkreśla ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak podsumowuje Rzecznik KEP, 13 lat po śmierci św. Jana Pawła II trzeba o nim przypominać, ponieważ nastolatkowie nie spotkali go osobiście. „2 kwietnia jest dobrą okazją do pogłębienie naszej osobistej relacji ze świętym papieżem poprzez modlitwę za Jego wstawiennictwem i przez poznawanie Jego nauczania. Przez to zbliżamy się do Chrystusa Zmartwychwstałego, do którego św. Jan Paweł II prowadził i prowadzi również obecnie” – mówi Rzecznik Episkopatu.

BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne:Mazur/ BP KEP

NO COMMENTS