Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zespół Downa lub inne choroby nie mogą pozbawić człowieka prawa do urodzenia i do życia. Nie ma dzieci gorszego sortu! – podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski z okazji obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa. 

W przeddzień Światowego Dnia Zespołu Downa odbyła się konferencja prasowa na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, podczas której został zaprezentowany raport pt. „Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce” przez naukowców z tej papieskiej uczelni, Poradnię Bioetyczną i Fundację „Jeden z nas”. Naukowcy przebadali prawie 400 rodzin z całej Polski i przedstawili trudności, z jakimi borykają się rodzice wychowujący dzieci z trisomią 21-go chromosomu (zespołem Downa). Pośród najbardziej dotkliwych problemów pojawiły się m.in. takie jak: dyskryminacja dzieci z zespołem Downa przez nauczycieli i lekarzy, niska jakość opieki lekarskiej i terapeutycznej, brak wsparcia ze strony otoczenia.

 „Od słów o tym, że dzieci z zespołem Downa są chciane, należy przejść do czynów. Potrzebna jest większa troska, zainteresowanie i konkretna pomoc ze strony społeczeństwa i Kościoła dla rodzin wychowujących dzieci z trisomią 21. Dzieciom z zespołem Downa należy się szacunek, a i ich rodzicom wdzięczność za to, że pokazują nam, iż miłość nie zna takich ograniczeń jak trisomia 21 czy inne choroby i niepełnosprawności” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z raportu „Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce” wynika ponadto, że 70% rodziców uważa, iż dziecko z zespołem Downa pozwala rozwinąć pełniej ich człowieczeństwo.

BP KEP

“Problemy rodzin dzieci z zespołem Downa w Polsce – stan na przełomie 2017 i 2018 roku” – Raport specjalny, opracowany na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

Inicjatorem powstania raportu była Fundacja „Jeden z Nas”.