Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Święci Joachim i Anna byli rodzicami Maryi, a więc babcią i dziadkiem Jezusa. Ich liturgiczne wspomnienie, przypadające 26 lipca, jest dobrą okazją do modlitwy w intencji naszych babć i dziadków oraz okazywania im w tym dniu szczególnej życzliwości – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu wskazał, że kult świętych Joachima i Anny rozwijał się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Jerozolimie przy Sadzawce Owczej zwanej Betesda powstał wtedy kościółek ku czci św. Joachima i Anny. Według miejscowej tradycji właśnie tu mieli mieszkać rodzice Matki Bożej i tutaj miała się urodzić Maryja.

„​Księża biskupi zachęcają, aby​ polecać nasze babcie i naszych dziadków wstawiennictwu świętych Joachima i Anny, okazywać im naszą miłość i szacunek oraz modlić się za dusze tych, których już nie ma z nami. Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wzywał, by czerpać z życiowego doświadczenia babć i dziadków, by być z nimi, słuchać tego co mają do powiedzenia i towarzyszyć im. Ojciec Święty zapowiedział, że zapyta młodych podczas najbliższych ŚDM w Panamie czy spełnili jego prośbę” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu dodał, że św. Anna jest także uznawana m.in. za patronkę kobiet rodzących, matek, wdów i położnych. „Imię Anna oznacza „łaska”, możemy przyzywać więc jej wstawiennictwa w trudnych życiowych sytuacjach. Jest wiele świadectw osób, które prosiły tę świętą o pomoc i zostały wysłuchane. W Polsce liczni pielgrzymi przybywają m.in. do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny na Śląsku oraz do miejscowości Święta Anna pod Przyrowem koło Częstochowy” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Wśród sanktuariów św. Anny w Polsce jedno z najstarszych znajduje się w Prostyni na Podlasiu. Jest ono związane z trzema papieżami, jak zaznaczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus: „Święty Jan Paweł II w 2004 r. podarował prostyńskiemu sanktuarium kielich mszalny, jaki otrzymał z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki mniejszej, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej.” Te ozdoby zostały nałożone na statuę podczas uroczystości 508. rocznicy objawień św. Anny w Prostyni, której przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Rodzice Maryi św. Joachim i Anna są uznawani są za patronów małżeństw.

BP KEP

NO COMMENTS