ŚDM/ Dni w Diecezjach: Kadry pełne miłości

23-07-2016
1546

Te kadry poruszają serce.  Młodzi ludzie z różnych krajów świata uczą siebie i innych, że miłosierdzie, to po prostu miłość w praktyce. – Gdyby wszyscy ludzie byli tacy jak oni, to nie byłoby wojen na świecie! – rozmarzył się maluch z Domu Dziecka.

Jedni udali się do ośrodka dla uzależnionych “Monar”, inni do stołówki Caritas, jeszcze inni porządkowali groby karmelitów bosych na cmentarzu. To był prawdziwy maraton miłosierdzia.

Grupa z Panamy odwiedziła dzieci w przedszkolu. Maluchy były początkowo nieco onieśmielone, ale szybko polubiły swoich gości. Młodzi zapewnili przedszkolakom dużo zabawy, głównie poprzez poprowadzenie skocznego tańca. Główną część spotkania stanowiło jednak uporządkowanie ogródka.

– Panamczycy tak ostro zabrali się do pracy, że nie chcieli przestać. Śmiali się, cytując Pismo Święte: „żniwo potrzebuje robotników” – opowiada opiekunka, Aneta Skórnicka. Jedno z dzieci tak bardzo polubiło gości, że przy pożegnaniu stanowczo stwierdziło:
– Gdyby wszyscy ludzie byli tacy jak oni, to nie byłoby wojen na świecie.

Natomiast w Leśnicy powstał mural zawierający słowa św. Jana Pawła II „Wrocław jest miastem spotkania, miastem które jednoczy”. – Założenie muralu było jasne – podkreślała autorka dzieła, Agata Marczak – postawiliśmy akcent na spotkanie nowych ludzi, niekoniecznie na religijne znaki, ale żeby pokazać Boga w codzienności, w kolorach. A dlaczego mural? Jest uspołeczniającym działaniem, pozostanie na dłużej w mieście.

We wrocławskim Parku Tysiąclecia grupy Francuzów, Hiszpanów i Niemców wzięły udział w akcji „miejsce Pojednania”. Po wspólnej modlitwie, młodzi dzielili się w grupach tym, jak rozumieją miłosierdzie. Swoje myśli zapisywali na kartkach, które następnie zostały zawieszone na drzewie wartości.

W kolejnej parafii Francuzi zrobili własnoręcznie kartki z pozdrowieniami dla chorych, a potem poszli na nabożeństwo w intencji zmagających się z chorobami i cierpieniem, prowadzone przez grupę z Senegalu. Gotowe kartki młodzi z Senegalu, Kanady i Francji zanieśli podopiecznym Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

www.kdm.org.pl/deoprofil/tekst: Teresa Grabiec

Dni w Diecezjach odbywają się w całej Polsce od 20 do 25 lipca. Uczestniczy w nich 115 tyś. młodych ze 130 krajów. Wszystkie wiadomości z Dni w Diecezjach, jak i kontakty do poszczególnych centrów ŚDM i osób odpowiedzialnych za media  można znaleźć na stronie kdm.org.pl.

Więcej informacji z diecezji:
www.kdm.org.pl/deoprofil/news-545.php
www.kdm.org.pl/deoprofil/news-544.php
www.kdm.org.pl/deoprofil/news-538.php