Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Gorąco zachęcam, aby już organizować grupy, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i przygotować się do tego wydarzenia. Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie przez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary – napisał w liście delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca.

Drodzy Księża,

Drogie Siostry Zakonne,

Drodzy Liderzy polonijnych wspólnot młodzieżowych!

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. To jest wielkie wydarzenie wiary zainicjowane przez Ojca św. Jana Pawła II. W czasie kolejnych spotkań pokolenia młodych odkryły jak niezwykle cenne jest doświadczenie obecności Boga we wspólnocie Kościoła. Takie doświadczenie może okazać się przełomowym w życiu religijnym młodych ludzi. Gorąco zachęcam, aby już organizować grupy, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i przygotować się do tego wydarzenia. Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie przez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary. Zachęcam do odwiedzenia strony sdmpolska.pl, na której znajdziemy wskazówki do spotkań oraz aktualne informacje dotyczące wydarzenia.

Dla Młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży: zalogowanie się przez lokalne duszpasterstwo (diecezja zamieszkania) lub przez biuro organizacyjne polskie.

Polskie Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży otworzyło nam możliwość rejestracji, jako grupa polonijna pod hasłem: emigracja. Zachęcam do tego, niezależnie od ostatecznej decyzji grupy, czy chce wyruszyć ze swoją diecezją zamieszkania czy z polskimi grupami. Rejestrowanie na stronie polskiej daje możliwość kontaktu i łączenia grup polskich i polonijnych. Powstawała interaktywna mapa, która może w sposób wizualny jednoczyć wszystkich, którzy przygotowują się do ŚDM zarówno z Polski jak i z zagranicy. Przy jakichkolwiek trudnościach proszę kontaktować się z Krajowym Biurem Organizacyjnym(KBO).

PBO przygotowało ofertę sprzedaży biletów lotniczych grupowych (w bardzo przystępnych cenach) na wyjazd do Portugalii. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: biuro@sdmpolska.pl.

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM ma też możliwość rezerwacji biletów do takich miast Europy jak – Madryt, Barcelona, Paryż. Jeżeli w tych miastach zawiąże się grupa polonijna to ksiądz lub organizator grupy może zarejestrować się w systemie polskim i wskazać punkt przygotowań, który ukaże się na mapie. W zależności od stopnia zainteresowania będziemy rozważać możliwość zwrócenia się o dofinansowanie projektu – np. „Polacy razem”. Dofinansowanie na autokar z Madrytu, Barcelony czy Paryża byłoby wystarczające – dla młodzieży polskiej i polonijnej.

Jeśli znajdą się księża w okolicy tych miast, jako organizatorzy grup – to wtedy organizują wyjazd – przykładowo 20 osób z Polonii i 25 Polaków. Polacy mają tak ustawione loty, że mogą jeden dzień zostać w danym mieście.

Jeśli takie grupy i taki punkt przygotowań powstanie na mapie – to KBO skoordynuje działania. W załączniku pokazuję miasta, z których grupy mogą wyruszyć.

Zachęcam odpowiedzialnych do tworzenia grup na Światowe dni Młodzieży w Lizbonie.

Z błogosławieństwem

+Piotr Turzyński

Warszawa, 15 września 2022 r.

37. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca.

RAZEM DO LIZBONY – MŁODZIEŻ POLONIJNA NA ŚDM

W ŚDM może wziąć udział każdy młody człowiek, zasadniczo między 14 a 35 rokiem życia, akceptujący religijny charakter wydarzenia. Osoby niepełnoletnie (poniżej 18 roku życia) muszą mieć zgodę rodziców/opiekunów prawnych i wskazanego przez nich fizycznie obecnego na wyjeździe pełnoletniego opiekuna.

Dla Młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży: przez lokalne duszpasterstwo (diecezję zamieszkania) lub przez biuro organizacyjne polskie – jako grupa polonijna (wybieramy kraj zamieszkania) pod hasłem ,,emigracja”.

Grupy polonijne mogą przygotować program artystyczny, który będzie zaprezentowany na „scenie polskiej” w Lizbonie. Prosimy o zgłaszanie takich grup, co daje też możliwość ubiegania się o dofinansowanie na ten cel.

Grupy Młodzieży polonijnej, które zdecydują się na wyjazd z diecezją zamieszkania proszone są także o rejestrowanie się w polskim systemie, co daje możliwość kontaktu z innymi grupami polskimi i polonijnymi, włączenia się w Dzień polski w Lizbonie, udział w „scenie polskiej” oraz otrzymywanie materiałów informacyjnych.

Powstawała interaktywna mapa, która może w sposób wizualny jednoczyć wszystkich, którzy przygotowują się do ŚDM zarówno z Polski jak i z zagranicy, a także pomoże młodym, zwłaszcza z małych ośrodków polonijnych znaleźć miejsce i dołączyć się do grupy przygotowującej się na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży.

PRZYGOTOWANIE DO ŚWIATOWEGO DNIA MLODZIEŻY

Komitet Organizacyjny w Lizbonie przygotował program formacyjny – jako propozycja do spotkań młodych w parafiach przed wydarzeniami centralnymi w Lizbonie. Program nosi nazwę Rise Up – Powstań! – 10 spotkań.

Na stronie FORMACJA sukcesywnie są zamieszczane materiały także w jęz. polskim oraz inne propozycje programowe pomocne w formacji duchowej.

Powstań! w wersji polskiej – Spotkanie nr. 1

Wszystkie informacje i materiały zamieszczane są na bieżąco na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. W razie pytań prosimy kontaktować się z KBO ŚDM /e-mail: /biuro@sdmpolska.pl, tel. +48504894489/.

Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Fot. Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej