Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

16 listopada, bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczył w Sekretariacie KEP Mszy św. za zmarłych pracowników. Na początku liturgii zostały również odczytane nazwiska zmarłych.

„Chcemy dzisiaj w sposób szczególny wspominać i modlić się za tych, którzy tu, w tym miejscu, poprzedzili nas w ziemskim pielgrzymowaniu, pracując jak my dzisiaj, na rożnych odcinkach posługi Kościołowi, który jest w Polsce, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu” – mówił w homilii wygłoszonej w Sekretariacie KEP bp Miziński.

„Chcemy zanosić za nich modlitwy, głęboko wierząc w świętych obcowanie. Ta tajemnica Królestwa Bożego, o którym Chrystus powiedział, że jest pośród nas, realizuje się w różnych wymiarach: Królestwo tych, którzy są już we wspólnocie doskonałej z Bogiem – świętych, Królestwo oczyszczające się – zmarłych, którzy oczekują na spotkanie z Bogiem i pokutują za grzechy ziemskiego życia, i Królestwo, które jest pośród nas pielgrzymujących na ziemi – Kościół jest etapem tego Królestwa” – zaznaczył bp Miziński.

Msza św. w intencji zmarłych pracowników Sekretariatu KEP jest tradycyjnie sprawowana w listopadzie. Jest to okazja do podziękowania za życie i wiarę pracowników Sekretariatu, których Bóg powołał już do siebie. Co roku żyjący pracownicy Sekretariatu modlą się m.in. za dwóch zmarłych sekretarzy generalnych Episkopatu: abp. Bronisława Dąbrowskiego, bp. Zygmunta Choromańskiego i bp. Tadeusza Pieronka, zastępców sekretarza: bp. Jerzego Dąbrowskiego i bp. Alojzego Orszulika, oraz współpracującego blisko z Sekretariatem bp. Czesława Domina, a także za nieżyjących kapłanów, siostry zakonne i świeckich pracowników Sekretariatu KEP.

BP KEP

Msza św. za zmarłych pracowników Sekretariatu KEP (Warszawa, 16.11.2023 r.)