(Polski) Słowo Episkopatu Polski (o bolesnych wydarzeniach)

21-03-1968
0
1940

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Słowo Episkopatu Polski (o bolesnych wydarzeniach)

W ostatnich tygodniach miały miejsce w wielu miastach polskich, zwłaszcza w ośrodkach uniwersyteckich niepokojące i bolesne wydarzenia. Bi­skupi Polscy pragną być wierni posłannictwu Kościoła w świecie współ­czesnym na swej ojczystej ziemi – i dlatego czują się zobowiązani do zabrania głosu w tej sprawie.

Kościół widzi swe posłannictwo w głoszeniu i utrzymywaniu prawdziwego pokoju wśród ludzi. Dał temu wyraz Ojciec św. Jan XXIIl w Encykli­ce „Pacem in terris”, dał wyraz Sobór Watykański II , daje stale wyraz papież Paweł VI.

W świetle tej nauki należy tworzyć podstawy prawdziwego pokoju po­między ludźmi przez takie układanie stosunków społecznych, wśród któ­rych uszanowane zostaną zasadnicze uprawnienia osoby i społeczeństwa. Uprawnienia te to prawo do prawdy, do wolności, do sprawiedliwości i miłości.

Wszelkie sprawy, jakie dzielą ludzi w świecie dzisiejszym powinny być rozwiązywane nie przy pomocy siły, ale na drodze wnikliwego dialogu. Tylko taka metoda może prowadzić do unikania dyskryminacji, a nade wszystko – do znajdowania prawdy i sprawiedliwości w stosunkach pomiędzy ludźmi. Tylko ta metoda odpowiada godności człowieka, w niej bowiem dochodzi do głosu Jego siła moralna. Stosowanie środków prze­mocy fizycznej nie prowadzi do prawdziwego rozwiązania napięć pomiędzy ludźmi, ani pomiędzy grupami społecznymi. Brutalne użycie siły uwła­cza godności ludzkiej i – zamiast służyć utrzymaniu pokoju – rozjątrza tylko bolesne rany.

Biskupi polscy zwrócili się w tej sprawie z osobnym przedstawieniem do Rządu naszego Państwa.

Równocześnie myśl nasza kieruje się do całego społeczeństwa, w szcze­gólny zaś sposób do młodzieży pracującej i studiującej na tylu uczelniach. Staramy się zrozumieć i odczuć źródła tego niepokoju, jaki Was nurtuje – i jaki zdaje się nurtować dziś młodzież całego świata. Jest to niepokój, któ­rego korzenie sięgają najgłębszych ludzkich spraw: niepokój o sens ludz­kiego istnienia, niepokój związany z dążeniem do prawdy i do wolności, jaka jest naturalnym prawem każdego człowieka w życiu osobistym i spo­łecznym jest to niepokój o przyszłość człowieka i świata.

Kościół stara się zrozumieć każdy niepokój człowieka i ludzkości, stara się odkrywać twórcze zalążki lepszego człowieczeństwa i lepszego społe­czeństwa przyszłości.

Dlatego też my, biskupi, wraz z całym Kościołem w Polsce, nie prze­stajemy modlić się z młodzieżą i za młodzież. Za pośrednictwem Matki Chrystusowej polecamy Bogu tych wszystkich, którym ostatnie dni przy­sporzyły wiele cierpienia. Prosimy Go za cały Naród oraz za tych, którzy sprawują władzę w naszym Państwie, aby dobrze spełniała swą służbę dla społeczeństwa. Papież Paweł VI napisał, iż „nowym imieniem pokoju jest postęp” – dlatego też modlimy się o ten pokój i wszystkich do tego wzywamy.

Warszawa, dnia 21 marca 1968 r.
Konferencja Episkopatu Polski

Podpisali: wszyscy Arcypasterze Kościoła Katolickiego w Polsce

 

 

 

NO COMMENTS