Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Spotkanie Rady przy Delegacie KEP dotyczyło wyzwań związanych z organizacją tegorocznych szkoleń oraz wejściem w życie tzw. ustawy Kamilka. Odbyło się ono pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, 12 marca, w siedzibie Fundacji Świętego Józefa KEP w Warszawie.

Przedstawiciele poszczególnych grup zreferowali stan przygotowań do corocznych spotkań diecezjalnych i zakonnych delegatów, duszpasterzy, kuratorów i odpowiedzialnych za prewencję. W kwietniu w Częstochowie odbędzie się szkolenie systemowe dla osób odpowiedzialnych za prewencję (10-11.04), gdzie szczegółowo zostaną omówione zagadnienia dotyczące wdrażania tzw. ustawy Kamilka i stan prac nad standardami ochrony małoletnich w instytucjach kościelnych. Tydzień później (16-18.04) na Górze św. Anny (diecezja opolska) zaplanowano szkolenie systemowe duszpasterzy i duszpasterek osób skrzywdzonych. Na początku maja w Kokotku k. Lublińca spotkają się kuratorzy (7-8.05), którzy towarzyszą duchownym obwinionym, oskarżonymi lub skazanym za wykorzystanie seksualne. Ostatnia grupa – delegaci i delegatki ds. ochrony dzieci i młodzieży – będzie miała szkolenie miesiąc później w Gnieźnie (3-5.06).

Rada przy Delegacie KEP podjęła też decyzję, że w roku 2025 odbędzie się jedno szkolenie, na którym spotkają się wszystkie osoby działające w strukturach lokalnych, co umożliwi wymianę doświadczeń w zespołach multidyscyplinarnych. Wspólne szkolenie dla osób systemu ochrony – delegatów, duszpasterzy, kuratorów i odpowiedzialnych za prewencję – odbędzie się w maju przyszłego roku na Górze św. Anny.

Uczestnicy spotkania zapoznali się również z innymi inicjatywami, jak planowane jesienią spotkanie dla prawników i jubileuszowe sympozjum z okazji 10-lecia działalności Centrum Ochrony Dziecka, które odbędzie się 25 kwietnia br. w Krakowie.

Przedstawiciel COD o. Wojciech Bojanowski omówił wyzwania związane z wejściem w życie tzw. ustawy Kamilka. Zobowiązanie do weryfikacji niekaralności osób mających pracować z dziećmi obowiązuje już od 15 lutego br. Kolejnym etapem jest wdrożenie 15 sierpnia br. obowiązku standardów ochrony dzieci w instytucjach pracujących z małoletnimi, co dotyczy również pracy duszpasterskiej i wychowawczo-opiekuńczej w Kościele. Jak zauważył o. Bojanowski, standardy przenoszą odpowiedzialność za ochronę małoletnich na poziom lokalny.

Członkowie Rady przy Delegacie KEP otrzymali najnowszy raport prac systemu w 2023 r., w którym opublikowane zostały wyniki ewaluacji grup delegatów, duszpasterzy, kuratorów i odpowiedzialnych za prewencję.

Radę przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży tworzą ją: abp Wojciech Polak – delegat KEP, o. Adam Żak SJ – koordynator KEP, ks. Wojciech Rzeszowski – przedstawiciel diecezjalnych i zakonnych delegatów ds. ochrony, ks. Łukasz Knieć – przedstawiciel duszpasterzy skrzywdzonych, ks. Marek Studenski – przedstawiciel kuratorów, Marta Titaniec – prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP, ks. Piotr Studnicki – kierownik Biura Delegata KEP, o. Wojciech Bojanowski SJ z Centrum Ochrony Dziecka, s. Rita Hilbrycht WNO – przedstawicielka zakonów żeńskich oraz ks. Jan Dohnalik – przedstawiciel zespołu ds. konsultacji prawnokanonicznych przy FSJ. Rada ukonstytuowała się w listopadzie 2021 r., spotyka się dwa razy w roku.

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

Fot. Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży