Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dokument roboczy „Instrumentum laboris” na Synod Biskupów o synodalności, kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu, Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, piesze pielgrzymki na Jasną Górę – były głównymi tematami spotkania prasowego rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 29 czerwca br.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że 29 czerwca to Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, która jest dniem szczególnej modlitwy za Następcę Św. Piotra oraz wsparcia działalności charytatywnej Ojca Świętego.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że 20 czerwca został opublikowany dokument roboczy „Instrumentum laboris” na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku 2023 roku. Szerzej dokument ten omawia prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na Synod, którego analizę można znaleźć na stronie episkopat.pl.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że w dniach 7-9 lipca odbędą się kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu. 7 lipca, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, o godz. 11, odbędzie się Nabożeństwo “Przebaczenia i Pojednania”, w którym wezmą udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, i abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Podczas tego Nabożeństwa zostanie podpisane wspólne oświadczenie. Po Nabożeństwie, o godz. 12:30, planowana jest konferencja prasowa w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem przewodniczącego KEP i abp. Szewczuka. Po zakończeniu konferencji prasowej delegacja polsko-ukraińska uda się w pielgrzymkę przebaczenia i pojednania do Ukrainy. W związku z tymi obchodami, gościem specjalnym spotkania był ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Na temat Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz pieszych pielgrzymek na Jasną Górę mówił podczas spotkania prasowego o. Grzegorz Lojtek SJ, duszpasterz akademicki DA „Dąb” oraz wieloletni przewodnik harcersko-jezuickiej grupy „Szarej” Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Rzecznik Episkopatu poinformował również, że w połowie lipca rozpocznie się proces akredytacyjny na uroczystości beatyfikacyjne Rodziny Ulmów, który przeprowadzi Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Rozpocznie się on w połowie lipca br. i potrwa do połowy sierpnia. O dokładnej dacie otwarcia i zamknięcia procesu akredytacyjnego, a także o szczegółach przyznawania akredytacji, będzie informować na bieżąco Biuro Prasowe KEP.

BP KEP

Spotkanie prasowe rzecznika Episkopatu z przedstawicielami mediów (29 czerwca 2023 r.)