Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niedzielą Miłosierdzia Bożego obchodzoną w pierwszą niedzielę po Wielkanocy w Kościele katolickim w Polsce rozpoczął się Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem są słowa: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”.

Tydzień Miłosierdzia jest obchodzony już po raz 79. Jego celem jest głoszenie i świadczenie miłosierdzia oraz budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich. W jego organizację w sposób szczególny włącza się Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. Dawniej Tydzień Miłosierdzia był obchodzony w październiku, a od 2013 r. rozpoczyna się w Święto Miłosierdzia.

W specjalnym przesłaniu na ten czas, Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka podkreślił, że miłosierdzie to „istotna cecha Kościoła Chrystusowego, w który wierzymy”. „Wiara w Kościół Chrystusowy inspiruje nas, abyśmy stawali się świadkami miłosierdzia, tzn. abyśmy stawali się miłosierni, jak Ojciec nasz jest miłosierny” – napisał.

>>Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP na Niedzielę Miłosierdzia: Stańmy się świadkami miłosierdzia

>>Plakat i materiały liturgiczne do pobrania

Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu zwrócił uwagę na to, że aby owocnie czynić miłosierdzie, trzeba nieustannie otwierać się na Bożą miłość. Możliwe jest to zaś wtedy, gdy trwamy „w nauce apostołów” – czyli w Ewangelii, jesteśmy zjednoczeni we wspólnocie Kościoła, uczestniczymy w Eucharystii oraz pamiętamy o modlitwie osobistej i wspólnotowej.

Jak czytamy w Słowie Przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP, ostatni dzień rozpoczętego Niedzielą Miłosierdzia tygodnia, sobota, 22 kwietnia, będzie świętowany jako „Dzień Dobra”. Bp Szlachetka podkreślił, że chodzi w nim o to, „aby bardziej dostrzec, że dobro jest w nas, że dobra jest więcej, że każdy dzień roku zasługuje na to, aby dzielić się dobrem z naszymi bliźnimi”.

BP KEP

NO COMMENTS