Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Centrum Ochrony Dziecka, stanowiące ważny element systemu ochrony małoletnich w Kościele w Polsce, obchodzi w tym roku 10. rocznicę powstania. Z tej okazji 25 kwietnia na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie odbędzie się sympozjum nt. „Zbrodnia czynów pedofilnych. Aspekty społeczne, terapeutyczne i prawne”. Na wydarzenie można się rejestrować do 10 kwietnia. Sympozjum patronatem honorowym objął m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Centrum Ochrony Dziecka zostało powołane w 2014 roku. Jego dyrektorem jest o. Adam Żak SJ, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Działalność Centrum, od początku jego istnienia, skierowana była na wspieranie tworzenia struktur interwencji i prewencji przez profesjonalne kształcenie osób zaangażowanych w ochronę dzieci i młodzieży. W tym celu, oprócz licznych szkoleń, od 2016 roku na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie prowadzone są studia podyplomowe „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży”.

W organizowanym w Krakowie z okazji 10-lecia Centrum Ochrony Dziecka sympozjum pod tytułem „Zbrodnia czynów pedofilnych. Aspekty społeczne, terapeutyczne i prawne” wezmą udział wybitni specjaliści zajmujący się ochroną dzieci przed przemocą seksualną. W wydarzeniu, na które się można rejestrować do 10 kwietnia, będzie można uczestniczyć stacjonarnie lub zdalnie. Sympozjum patronatem honorowym objęli abp Wojciech Polak, Prymas Polski, mec. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka oraz prof. Tomasz Homa, Rektor Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie.

Tematyka sympozjum związana jest bezpośrednio z zagadnieniem, w które COD jest zaangażowane w sposób szczególny. Zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu osób małoletnich wymaga zaangażowania różnych środowisk i podejścia interdyscyplinarnego. Program konferencji podzielony jest na trzy części. W panelu społecznym zostaną omówione czynniki ryzyka wystąpienia przemocy seksualnej, skala zjawiska i możliwe działania profilaktyczne. Temat ten podejmą prof. Małgorzata Kowalczyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Monika Sajkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, mgr Sławomir Nowotny z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz dr Krzysztof Biel SJ. W części terapeutycznej omówione zostaną skutki wykorzystywania seksualnego oraz możliwe sposoby wsparcia osób skrzywdzonych. Referaty wygłoszą i w dyskusji wezmą udział dr Barbara Smolińska z Pracowni Dialogu, prof. Bogdan de Barbaro z Fundacji Na Szlaku oraz dr Jacek Prusak SJ. Natomiast w panelu prawnym, którym pokieruje prof. Hanna Suchocka, podjęta zostanie refleksja nad tym, jak osoba skrzywdzona jest chroniona w prawie państwowym i kościelnym. Temat ten omówią mec. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, prof. Paweł Wiliński, sędzia Sądu Najwyższego i profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także ks. dr Jan Dohnalik, ekspert od prawa kanonicznego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wszelkie informacje i link do rejestracji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Ochrony Dziecka https://cod.ignatianum.edu.pl

Link do informacji o sympozjum:

https://cod.ignatianum.edu.pl/sympozjum-zbrodnia-czynow-pedofilnych-aspekty-spoleczne-terapeutyczne-i-prawne/

COD/ BP KEP

Grafika ilustracyjna: www.fsj.org.pl