Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

7 maja 2023 r. rozpoczęła się 63. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Sanktuarium Maryjnego w Lourdes we Francji. Udało się tam ok. 150 podchorążych z wyższych uczelni wojskowych z Wrocławia, Warszawy, Gdyni, Łodzi i Dęblina. W drodze towarzyszy im sześciu kapelanów Ordynariatu Polowego.

Żołnierze uczestniczący w pielgrzymce wyjechali z macierzystych jednostek i stawili się na zgrupowaniu w obozowisku „Karliki”, znajdującym się przy OSPWL w Żaganiu, gdzie uczestniczyli w odprawie przeprowadzonej przez oddelegowanych oficerów z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Następnie był czas na integrację uczestników, a także odprawiona została Msza św. i nabożeństwo majowe. Wszyscy uczestnicy Pielgrzymki punktualnie o godz. 23 wyruszyli do następnego miejsca, pobytu którym jest La Salette we Francji. Specjalne przesłanie do uczestników pielgrzymki wystosował biskup polowy Wiesław Lechowicz >>>.

Polscy żołnierze biorą w udział w Międzynarodowej Pielgrzymce Wojskowej do Lourdes po raz 30. Do sanktuarium dotrą w środę. W czwartek odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów i spotkanie z Polonią przy kapliczce ufundowanej przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej w Idron. Pielgrzymi odwiedzą też grób francuskiej poetki i polonofilki Rosy Bailly w Pau. W piątek podchorążowie wezmą udział w ceremonii otwarcia pielgrzymki, w której weźmie udział kilkanaście grup zagranicznych. Tego dnia do pielgrzymów dołączy bp Wiesław Lechowicz. W sobotę przewidziane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz wieczorna maryjna Procesja Światła. W niedzielę odprawiona zostanie Msza św. w Bazylice Piusa X a po południu odbędzie się ceremonia zakończenia pielgrzymki. Do kraju pielgrzymi wrócą 18 maja.

Krzysztof Stępkowski/ www.ordynariat.wp.mil.pl
fot. Monika Dwulatek

>>Galeria zdjęć

NO COMMENTS