Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Wasza posługa, zwłaszcza pomoc w rozeznawaniu i towarzyszenie, ma prowadzić do takiego kształtowania sumień i osobistego poznania, które prowadzić będzie seminarzystów do podjęcia dojrzałej i wolnej decyzji o wyborze prezbiteratu” – mówił prymas Polski abp Wojciech Polak do ojców duchownych w poniedziałek, 29 sierpnia. 

W rozpoczętym w niedzielę 28 sierpnia czterodniowym spotkaniu uczestniczy blisko sześćdziesięciu ojców duchownych wyższych seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Tematem obrad jest posługa ojca duchownego w świetle nowego „Ratio pro Polonia” – dokumentu określającego zasady formacji kapłańskiej w Polsce.

„Wiecie, że Ratio, wspominając o waszych zadaniach, wskazuje na dwie płaszczyzny: wspólnotową i indywidualną. Na każdej z nich można spotkać się z różnymi postawami naszych wychowanków. Wasza posługa, zwłaszcza pomoc w rozeznawaniu i towarzyszenie, ma prowadzić do takiego kształtowania sumień i osobistego poznania, które prowadzić będzie do podjęcia przez nich dojrzałej i wolnej decyzji o wyborze prezbiteratu” – mówił abp Wojciech Polak w homilii Mszy św., którą odprawił w drugim dniu obrad, 29 sierpnia.

Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP powtórzył za wspomnianym dokumentem, że kierownicy duchowni mają obowiązek przekazać seminarzyście osąd o jego zdatności do posług i święceń, do tego zaś potrzeba – jak podkreślił – „wrażliwości, i po dobrym rozeznaniu, jasnego zakomunikowania klerykowi takiej czy innej decyzji”.

Nawiązując do wspominanego w liturgii męczeństwa św. Jana Chrzciciela Prymas przyznał, że posługa ojców duchownych nosi w sobie „posmak prorockiego zwiastowania młodym ludziom nowości tej drogi, którą zapowiadał i przygotowywał Jan Chrzciciel”. Są na niej – dodał – wyzwania, które mogą przejmować lękiem, ale jest też zapewnienie Pana: «Ja jestem z Tobą, by cię ochraniać».

„Ochraniająca nas dłoń Boga nie uwalnia od trudu, od cierpienia i pokonywania w nas lęków czy słabości. Ona jest gwarancją tej siły, która jest z Boga, a nie z nas. Jest naszą podporą i nadzieją. I wciąż nas zachęca, by jej się uchwycić” – podkreślił Prymas Polski.

Ojców duchownych gości Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Wśród prelegentów są m.in.: s. Anna Maria Pudełko z Zespołu ds. wprowadzania „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” przy Komisji Duchowieństwa KEP, bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Damian Bryl, opiekun Sekcji Ojców Duchownych z ramienia KEP.

Wśród podejmowanych tematów są takie zagadnienia jak: ojcostwo duchowe, dojrzałość uczuciowa kandydatów do prezbiteratu, posługa ojca duchownego na etapie propedeutycznym i etapach kolejnych oraz wdrażanie nowego „Ratio pro Polonia”.

„Mówiąc krótko poruszamy różne aspekty posługi ojca duchownego w świetle powyższego dokumentu przyjętego przez Konferencję Episkopatu Polski w ubiegłym roku, ale także nowej rzeczy – typicznego programu formacyjnego dla seminariów, który powstał w oparciu o Ratio pro Polonia” – tłumaczy ks. Wojciech Mleczko CR, dotychczasowy przewodniczący zarządu Sekcji Ojców Duchownych, którego trzyletnia kadencja właśnie dobiegła końca. Zgodnie z dokonanym w poniedziałek wyborem stanowisko to powierzono na kolejne trzy lata o. Krzysztofowi Dudziakowi OFMCap, ojcu duchownemu w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie.

Wspomniany typiczny program formacyjny dla seminariów – jak wyjaśnia ks. Mleczko – ma być wzorcem i konkretną pomocą w wypracowaniu realizowanego w każdym z nich programu formacyjnego. Program ten – dopowiada duchowny – akcentuje i postuluje indywidualne podejście do kandydata i jego drogi do kapłaństwa. Dokument omówi w trzecim dniu zjazdu ks. Tomasz Trzaskawka, ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

Za: www.prymaspolski.pl

Fot. B. Kruszyk