Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W pierwszą niedzielę czerwca br. w naszej katedrze we Wrocławiu, ale także w innych naszych cerkwiach parafialnych, wznosi się do Pana modlitwa dziękczynna za ćwierć wieku istnienia struktur eparchialnych oraz za wszystkie dobre dzieła, które w tym czasie udało się osiągnąć nam wszystkim – powiedział bp Włodzimierz R. Juszczak OSBM podczas uroczystej Pontyfikalnej Boskiej Liturgii z okazji 25-lecia utworzenia eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Uroczystości centralne odbyły się w soborze katedralnym we Wrocławiu, jednak duchowieństwo i wierni zanosili dziękczynne modlitwy we wszystkich greckokatolickich parafiach eparchii. Uroczyste ogłoszenie ustanowienia nowej struktury kościelnej nastąpiło 31 maja 1996 r. Stolica Apostolska utworzyła metropolię przemysko-warszawską, która objęła swym zasięgiem terytorium całego kraju. W skład metropolii weszła nowo utworzona eparchia wrocławsko-gdańska oraz podniesiona do godności archieparchii przemysko-warszawskiej ówczesna eparchia przemyska. Granicą obu administracyjnych jednostek Kościoła była rzeka Wisła. W 2020 r. ponownie zreorganizowano struktury Kościoła greckokatolickiego – powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska, natomiast eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła dotychczasową nazwę na wrocławsko-koszalińską.

„Wszyscy dobrze wiemy, że utworzenie w 1996 roku eparchii wrocławsko-gdańskiej nie było początkiem obecności naszego Kościoła i jego działalności na terytorium powojennej Polski, po lewej stronie Wisły. Synod Biskupów naszego Kościoła mógł wydać decyzję o utworzeniu nowej eparchii, którą następnie pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II, dlatego że na tych ziemiach już dawno istniały silne greckokatolickie parafie i ośrodki duszpasterskie. Na ziemiach zachodnich i północnych powojennej Polski znalazło się ok. 150 tys. wysiedleńców akcji „Wisła” 1947 roku. To oni przywieźli na te ziemie głęboką wiarę i głębokie przywiązanie do obrządku wschodniego oraz do swojego Kościoła” – kontynuował w homilii bp Juszczak. Hierarcha wyjaśnił wiernym, co oznacza dla wszystkich srebrny jubileusz, przypomniał sylwetki najwybitniejszych gorliwych duszpasterzy, duchownych eparchialnych i zakonnych, którzy głosili Słowo Boże, udzielali świętych sakramentów i starali się, by wierni nie zapomnieli o swojej wierze i tradycji oraz siostry zakonne zaangażowane w katechizację. Władyka Włodzimierz przybliżył wiernym osobę pierwszego ordynariusza eparchii – bpa Teodora Majkowicza.

„Modlitwą dziękczynną obejmuję również wszystkie osoby,  które współpracowały i współpracują z naszym duchowieństwem: diaków (kantorów), zakrystianów, kościelnych, członków chórów parafialnych, rad parafialnych i wszystkich, którzy brali na siebie obowiązek współodpowiedzialności i starań za nasze świątynie parafialne. Niech Pan Bóg szczodrze wynagrodzi!” – bp Juszczak podziękował wszystkim zaangażowanym w życie wspólnot greckokatolickich w całej eparchii. Wspomniał także o wyzwaniach związanych ze zjawiskami społecznymi, migracją ludności, a przede wszystkim pandemią koronawirusa. Biskup zachęcił wiernych do większej wrażliwości na ludzkie potrzeby.

„Niech jubileusz ustanowienia eparchii wraz z jej ważną i chwalebną przeszłością będzie dla nas wszystkich radosną okazją do patrzenia w przyszłość z optymizmem”- podsumował ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Eparchia wrocławsko-koszalińska (do 2020 roku eparchia wrocławsko-gdańska) składa się z siedmiu dekanatów: wrocławskiego, zielonogórskiego, koszalińskiego, słupskiego, poznańskiego, katowickiego i legnickiego. W eparchii działa ponad 60 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których posługuje ponad 30 kapłanów. W eparchii są też trzy klasztory żeńskie, w których modli się i pracuje dziesięć sióstr zakonnych. Wierni to przede wszystkim przesiedleńcy i potomkowie przesiedleńców akcji „Wisła”, a w ostatnich latach także coraz liczniejsi nowo przybyli migranci zarobkowi i studenci z Ukrainy. Terytorium eparchii pokrywa się z obszarem rzymskokatolickich metropolii: szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, katowickiej i częstochowskiej (bez diecezji radomskiej).

Eparchia Wrocławsko-Gdańska

Fot. Eparchia Wrocławsko-Gdańska