(Polski) 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

0
1532

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się 8 –14 lipca 2018 r. w Warszawie. Organizatorzy spodziewają się blisko 1,5 tys. uczestników z 7 państw: Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski. Będą oni reprezentować swoje kluby, szkoły i parafie.

Pomysłodawcą ruchu parafiadowego był pijar, śp. o. Józef Joniec. Program Parafiady oparty jest na antycznej triadzie: stadion –teatr –świątynia i obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym. Uczestnicy wystartują w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, turniejach piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. Wezmą udział w konkursach (wiedzy, plastycznych, wokalnych), przeglądach teatralnych i warsztatach. Jednym z nich będzie konkurs wiedzy o sporcie: polskie ikony piłki nożnej, innym – konkurs plastyczny: „Life in a Jar” nawiązujący do działalności Ireny Sendler. Ciekawie zapowiadają się warsztaty kolorowych kalejdoskopów (do wykonania z kartonu, rurek PCV, płyt CD i innych tworzyw wtórnych) oraz warsztaty tworzenia instrumentów i narzędzi muzycznych (jak burzowce, kije deszczowe i kalimby).

Jubileuszowa Parafiada po raz kolejny odbędzie się na obiektach dwóch uczelni stolicy: SGGW, gdzie na tydzień powstanie miasteczko parafiadowe m.in. z namiotem Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz AWF-u, gdzie odbędą się zawody lekkoatletyczne. Na Inaugurację w niedzielę, 8 lipca o godz. 16.00 parafiadowicze będą pielgrzymować do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Mszy św. będzie przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski  ds. Duszpasterstwa Sportowców. W hali Arena Ursynów rozegrany zostanie mecz pomiędzy reprezentacjami:Parafiady i Policji. Kapitanami obu drużyn będą kobiety. Wystartuje gra historyczna „Wyścig Niepodległości” nawiązująca do popularnej dawniej gry w kaplse.

30. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Więcej informacji na www.parafiada.pl

za: www.archwwa.pl

NO COMMENTS