Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na terenach misyjnych kształci się blisko 100 tysięcy kleryków w przeszło 600 seminariach. Posługuje tam 2500 wykładowców i opiekunów formacji. Niedziela Dobrego Pasterza obchodzona jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania jest świętem patronalnym Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, które wspiera powołania misyjne.

„Jeśli chcesz włączyć się w pomoc klerykom w krajach misyjnych, skontaktuj się z nami. Bądź duchowym ojcem i matką przyszłego kleryka, kapłana na misjach”  – zachęca ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego św. Piotra Apostoła. „Ci chłopcy czekają na naszą pomoc, duchową i materialną”- dodaje.

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła wspiera powołania misyjne m.in. poprzez akcję AdoMIS, która polega na adopcji misyjnych seminarzystów i pomoc w utrzymaniu oraz kształceniu kleryków. Prowadzona jest też inicjatywa „Misyjny Bukiet” skierowana do: księży diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Zachęcają oni swoich gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów.

Papieskie Dzieła Misyjne proszą też przede wszystkim o modlitwę. „Modlimy się za kleryków w naszych kraju, ale pamiętajmy o klerykach na całym świecie. Są miejsca, gdzie klerycy muszą czekać w kolejce, bo seminarium nie jest w stanie przyjąć takiej liczby kleryków. Mam tu na myśli Indonezję, Sri Lankę, Filipiny, Wietnam, ale też niektóre miejsca w Afryce” – podkreśla ks. Będziński. „Zadbajmy naszą modlitwą i naszą ofiarą materialną o tych, którzy za chwilę będą kapłanami, którzy będą nam służyć w konfesjonale, przy ołtarzu, będą przyjmować posługę Słowa Bożego” – mówi.

Dzieło św. Piotra Apostoła istnieje od 1889 roku, obecnie podlega Papieżowi. Jest to część Papieskich Dzieł Misyjnych, które wspierają wszystkie terytoria misyjne. Dzieło św. Piotra Apostoła jest dedykowane w sposób szczególny budzeniu powołań w krajach misyjnych. Założycielka tego dzieła Joanna Bigard przekazała cały swój majątek na fundowanie stypendiów dla kapłanów i kleryków w krajach misyjnych.

BP KEP

Zobacz też:

>>Więcej: https://missio.org.pl/pontyfikat/914-niedziela-dobrego-pasterza-2020

>>Materiały do pobrania: https://drive.google.com/open?id=1ZuVqZQj-7JW5M2W3dPuw5BvS_1tHqYhZ