Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

29 maja br. Poczta Polska we współpracy z Nuncjaturą Apostolską w Polsce wprowadziła do obiegu znaczek emisji „100. rocznica posługi przyszłego papieża Pawła VI w Nuncjaturze w Polsce”.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ zaznaczył, że „bohaterem tego spotkania jest człowiek, który został papieżem”. Przypomniał, że ks. Giovanni Battista Montini posługiwał w Nuncjaturze w Warszawie od maja do listopada 1923 roku.

Ks. prał. Pavol Talapka, chargé d’affaires a.i., zauważył, że ks. Montini patrzył na mieszkańców Warszawy i podziwiał ich wiarę. „W jednym z listów pisał, że polski duch zawsze znajdował schronienie w Kościele”. „Papież Polak nazywał Pawła VI swoim wielkim poprzednikiem i ojcem” – dodał.

 

Wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek podkreślił, że „poprzez wydanie takiego znaczka honorujemy postaci ważne dla Polski”. Wyjaśnił, że w wydaniu filatelistycznym zostało wykorzystane zdjęcie ks. Montiniego z 1923 roku, a na kopercie wizerunek kanonizacyjny papieża Pawła VI.

Poczta Polska / BP KEP

 

Prezentacja znaczka upamiętniającego posługę Pawła VI w Polsce (Warszawa, 29.05.2023)