(Polski) W Pradze odbywa się Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne

0
302

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Duch Święty prowadzi nas do wytyczenia katolickiej drogi do synodalności – podkreślił kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu, w przemówieniu wprowadzającym do obrad w Pradze, na rozpoczęcie Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego.

Zgromadzenie kontynentalne Synodu dla Europy odbywa się w Pradze w dniach od 5 do 12 lutego. Z Polski w obradach biorą udział: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności, s. Mirona Turzyńska OSF, członek Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej, oraz prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod. Ponadto w spotkaniu uczestniczy siedmiu delegatów online.

„Wyrażam przekonanie, które dojrzewało w miarę postępu procesu synodalnego: Duch Święty prowadzi nas do wytyczenia katolickiej drogi do synodalności” – zaznaczył kard. Mario Grech w przemówieniu otwierającym obrady.

Z kolei abp Gintaras Grušas, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), zwrócił uwagę, że zgromadzenie ma przede wszystkim służyć temu, by się słuchać, „by naprawdę usłyszeć siebie nawzajem i wsłuchać się w głos Ducha Świętego”. „Unikajmy pułapki postrzegania naszej roli tutaj jako tej, która polega na spieraniu się lub w jakiś sposób promowaniu naszych wizji, ale raczej starajmy się dzielić nimi otwarcie ze sobą i spędzać dużo więcej czasu naprawdę słuchając siebie nawzajem i słuchając głosu Boga w tym rozeznaniu” – mówił.

Pierwsza część Zgromadzenia, trwająca od 5 do 9 lutego, ma charakter zgromadzenia eklezjalnego i weźmie w niej udział 200 uczestników. Spośród nich 156 to delegaci 39 Konferencji Episkopatów, członków CCEE. Każda delegacja narodowa składa się z przewodniczącego Konferencji Episkopatu i 3 innych delegatów.

Oficjalna strona zgromadzenia to: https://prague.synod2023.org/. Obrady można śledzić na streamingu pod linkiem: Live Streaming – European Synodal Continental Assembly (synod2023.org)

CCEE / BP KEP

Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne w Pradze (5-12.02.2023 r.)

NO COMMENTS