Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tegoroczni kolędnicy misyjni pomogą dzieciom w Tajlandii i zwrócą uwagę na obecny tam dramat „dzieci niewidzialnych”. Polskie dzieci z kół misyjnych będą odwiedzać rodziny od 26 grudnia do 6 stycznia. Przedstawią specjalnie przygotowaną na ten rok kolędniczą scenkę poświęconą sytuacji ich rówieśników w Tajlandii oraz zbiorą ofiary, aby im pomóc.

„Kolędnicy misyjni” wpisują się w hasło tegorocznego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Idą i głoszą, że Boża miłość jest adresowana do każdego – mówił ks. Tomasz Atlas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, zapowiadając 20 grudnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski koordynowaną przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci akcję Kolędnicy Misyjni 2016/1017. Podczas spotkania scenkę kolędniczą zaprezentowali mali kolędnicy ze SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie.

Gościem specjalnym spotkania zapowiadającego kolędniczą inicjatywę była Gabriela Kühn z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Mówiła m.in. o krzywdzie dzieci tzw. niewidzialnych czyli takich, które nie istnieją w ewidencji ludności w skutek zaniedbań rodzin i urzędów. „Dzieci niewidzialne” nie mogą korzystać z systemu opieki medycznej ani ukończyć szkoły, częściej też niż ich rówieśnicy padają ofiarami przemocy i handlu. Gabriela Kühn zwracała uwagę na to, że jednym z niebezpieczeństw, na które narażone są te dzieci jest komercyjne wykorzystywanie. Podkreśliła, że problem bezpaństwowości, czyli tzw. „niewidzialności”, dotyczy współcześnie ponad 430 tys. mieszkańców Tajlandii.

– Potrzeby są ogromne, bo jest mnóstwo dzieci, które żyją na wysypiskach śmieci, które nie chodzą do szkoły, które nie mają opieki medycznej – mówił ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

W roku 2015 polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zebrały 1599622, 82 zł (385451,28 USD). W tej sumie zawarte są ofiary z ich osobistych wyrzeczeń (242807,74zł), dar dzieci pierwszokomunijnych (847975,40 zł), ofiary zebrane przez kolędników misyjnych (263 016,78 zł) oraz ofiary pochodzące z różnych akcji na rzecz misji organizowanych w parafii lub szkole (775115, 97zł). Ofiary te zostały przekazane na projekty w Madagaskarze, Algierii, Angoli, Etiopii, Trynidadzie i Tobago, Bangladeszu, Indiach oraz Libanie. W ubiegłym roku kolędnicy misyjni z 40 diecezji oraz ordynariatu polowego zebrali kwotę 775115,97 zł. Przekazano ją na pomoc dzieciom na Madagaskarze.

PDMD/BP KEP

Kolędnicy Misyjni, Warszawa, 20 XII 2016 r.Fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl

NO COMMENTS