Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Warszawie obradowała Komisja ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Uczestnicy spotkania podsumowali tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i powołali grupę redakcyjną materiałów na przyszłoroczny Tydzień. Rozmawiano również o obchodach 450. rocznicy Konfederacji Warszawskiej i innych wydarzeniach ekumenicznych w kraju i za granicą.

Posiedzenie komisji odbyło się 14 marca w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie. Poniżej publikujemy komunikat z obrad.

 

KOMUNIKAT
z posiedzenia Komisji ds. Dialogu
między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną
(14 marca 2023 r.)

 

W dniu 14 marca 2023 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie odbyło się w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie.

Obradom współprzewodniczyli: bp Andrzej Malicki (prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) oraz bp Jacek Jezierski (przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną). Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w zebraniu wzięli udział: bp Andrzej Siemieniewski i ks. Sławomir Pawłowski SAC. Ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej w zebraniu uczestniczyli: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny; zdalnie), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski) i ks. Grzegorz Giemza, dyrektor biura PRE.

Podsumowano ostatnie wydarzenia ekumeniczne, szczególnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Duże wrażenie wywarło nabożeństwo centralne, które miało miejsce w rzymskokatolickiej archikatedrze lubelskiej. Wspomniano także inne uroczystości, m.in. w Pasłęku, Elblągu i Legnicy. Rozpoczęto przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i powołano grupę redakcyjną materiałów przeznaczonych na ten Tydzień. Zwrócono także uwagę na dwudniowe upamiętnienie 450-tej rocznicy podpisania Konfederacji Warszawskiej. Przedstawiono relację ze spotkania Komitetu Ekumenicznych Dni Biblii oraz poinformowano, że Towarzystwo Biblijne w Polsce przygotowuje się do przeprowadzenia rewizji Biblii Warszawskiej. Przedstawiono informacje o wydarzeniach w duchu Global Christian Forum w Rzymie i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz relację z prac Polskiego Forum Chrześcijańskiego.

Bp Jacek Jezierski poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski delegowała w jego miejsce bp. Adriana Puta jako nowego przewodniczącego Zespołu KEP ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką.

Kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się 4 grudnia 2023 r. w Warszawie.

ks. Grzegorz Giemza