Szczególny charakter mają obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego we Lwowie – mieście, w którym znajduje się jedna z najstarszych nekropolii Europy, jaką jest Cmentarz Łyczakowski. Tutaj na styku kultur spotykają się chrześcijanie różnych narodowości, wyznań i obrządków, a modlitwy przez nich modlitwy za zmarłych chcą łączyć ludzi, a nie dzielić.

Cmentarz ten zajmuje szczególne miejsce w dziejach Europy i Polski. Założono go w 1786 – na 4 lata przed warszawskimi Powązkami i na 15 lat przed oficjalnym otwarciem wileńskiej Rossy. Malowniczo położony na wzgórzach jest miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków: ludzi kultury i sztuki oraz bohaterów walk o wolność i niepodległość naszego kraju.

Współczesny Cmentarz Łyczakowski, znajdujący się na terenie niepodległej Ukrainy, staje się coraz bardziej miejscem spotkania i pojednania Polaków i Ukraińców. Podkreślił to łaciński metropolita Lwowa abp Mieczysław Mokrzycki: „Na tym cmentarzu byli wierni wielu narodowości i obrządków. Jest to dla nam miejsce wspólnej modlitwy, pojednania i braterstwa. Nasi poprzednicy dali nam przykład, bo Lwów był miastem wielu kultur, narodowości i obrządków i to dzisiaj staramy się kontynuować”.

Znicze zapłoną także na Cmentarzu Janowskim, drugiej pod względem wielkości nekropolii Lwowa. Znajduje się na nim m.in. grób metropolity lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego, którego w 2005 Benedykt XVI ogłosił świętym.

kg (KAI/RV) / Lwów

Zdjęcie ilustracyjne: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, Public Domain