Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wielki Czwartek tradycyjnie przypomina wiernym o dwóch sakramentach, które ustanowił Jezus Chrystus przed swoją Męką – kapłaństwo i Eucharystię. W katedrze greckokatolickiej eparchii wrocławsko-koszalińskiej odbyły się 13 kwietnia br. Nieszpory z Boską Liturgią św. Bazylego Wielkiego. Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz R. Juszczak OSBM w koncelebrze duchowieństwa z centralnych i południowych dekanatów eparchii.

Każdego roku bp Włodzimierz Juszczak OSBM zwraca się do kapłanów w dniu ich święta ze specjalnym listem pasterskim. W tym roku w liście Władyka wskazał, iż Święte Triduum powinno być przede wszystkim czasem modlitwy i duchowej refleksji nad wiarą, nad tajemnicą kapłańskiego powołania, nad wiernością Bogu i Kościołowi oraz wiernością kapłańskim zobowiązaniom podjętym w dniu święceń.

Biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej przypomniał, że „najbliższe dni poprowadzą nas razem z Chrystusem w drodze na Kalwarię, by tam stanąć pod Jego krzyżem. Będziemy też przy grobie naszego Zbawiciela, aby zaświadczyć o Jego zmartwychwstaniu trzeciego dnia. Później wrócimy do zwykłego porządku liturgicznego i duszpasterskiego”.

W dalszych rozważaniach Władyka wskazał na potrzebę modlitwy w życiu kapłańskim. „Modlitwa w naszym kapłańskim życiu powinna być intensywna i żarliwa, głównie wtedy, gdy sami przeżywamy różne problemy oraz gdy dotyczą one naszych bliskich i wiernych powierzonych nam dekretem biskupa” – powiedział.

Biskup podziękował także za dotychczasową posługę wszystkim kapłanom. „W dniu kapłańskiego święta pragnę wszystkim Wam, drodzy Ojcowie, podziękować za posługę duszpasterską i modlitewne wspieranie wiernych. Posługa kapłańska wymaga nie tylko wypełniania codziennych przepisanych obowiązków, ale także stałej gotowości do odpowiadania na potrzeby i prośby wiernych. Prawdziwe kapłańskie poświęcenie w posłudze duszpasterskiej jest wielkim i nieustannym wysiłkiem. Nie dałoby się go wytrzymać, gdyby nie nasza wiara i gdyby nasze kapłańskie życie nie było życiem modlitwy” – powiedział do kapłanów.

Na zakończenie listu biskup Włodzimierz złożył życzenia duchownym. „Życzę Wam wszystkim, Drodzy Ojcowie, aby nikt z nas nigdy nie stracił wiary, świadomości otrzymania cennego daru, jakim jest kapłaństwo, oraz głębokiego życia modlitewnego. Te dary muszą być oparciem dla naszego kapłańskiego powołania. Możemy wytrwać tylko wtedy, gdy w naszych trudnościach każdego dnia będziemy szukać umocnienia w modlitewnym zjednoczeniu z Bogiem. Również nasz obowiązek doprowadzenia naszych parafian do życia wiecznego w Bogu spełnimy tylko wtedy, gdy będziemy o nich pamiętać w naszych modlitwach bez przerwy. Wtedy modlitwa wróci także do nas, bo nasi parafianie w swoich modlitwach powierzą nas Bogu” – przekonywał bp Włodzimierz Juszczak OSBM.

Po Liturgii we wrocławskim soborze odbyło się obmycie nóg dwunastu kapłanom. Obrzędu dokonał biskup eparchii.

ks. Mateusz Demeniuk

Foto: ks. Paweł Dobrzański