(Polski) Wolontariat dla Kresów 2019 – zostały ostatnie wolne miejsca!

0
1315

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jak co roku Fundacja Brat Słońce zaprasza do udziału w projekcie „Wolontariat dla Kresów 2019” (12-21 lipca). Zostały jeszcze ostatnie wolne miejsca, które czekają na wolontariuszy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby ofiarować swój czas na piękny i dobry cel.

Akcja organizowana jest przez Fundację Brat Słońce co roku w lipcu. „Wolontariat dla Kresów” to niepowtarzalna okazja do poznania kresowej historii Polski na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wolontariusze mieszkają w prowadzonym przez franciszkanów konwentualnych Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach. To niewielkie miasteczko leżące 100 km na południe od Lwowa, nieopodal Halicza.

Celem akcji jest pomoc w ramach Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Bołszowcach oraz prace porządkowe na polskim historycznym cmentarzu, jaki znajduje się w miasteczku.

W ramach akcji wolontariusze odwiedzają także ważne dla polskiej historii miejsca: Lwów, Stanisławów, Halicz. Uczestnicy ubiegłorocznych edycji podkreślają, że jest to czas pełen radości, życzliwości, poznawania ciekawych ludzi oraz niezapomnianych przeżyć duchowych.

Fundacja Brat Słońce pokrywa koszty przejazdu, wyżywienia oraz zakwaterowania. Wyjazd poprzedzony jest jednodniowym szkoleniem w Krakowie. W 2019 r. projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą “Polonika”.

Partnerami Projektu są: Centrum Pokoju i Pojednania w Bołszowcach oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Zadania dla wolontariuszy i wolontariuszek:
1. Związane z uprzątnięciem kwatery polskiej części cmentarza:
• usuwanie chwastów, zarośli, korzeni, koszenie traw;
• czyszczenie i naprawa nagrobków;
• weryfikacja ewidencji nagrobków;
• porządkowanie i odkopywanie zniszczonych nagrobków;
• naniesienie zmian na opracowaną mapę cmentarza;
• tworzenie dokumentacji fotograficznej i filmowej z wykonywanych prac;

• przygotowanie relacji z wykonywanych prac (artykuły, reportaże, udział w wywiadach).

2. Związane z Franciszkańskim Spotkaniem Młodych:
• prace porządkowe na terenie kościoła i domu pielgrzyma;
• przygotowanie dekoracji;
• uczestnictwo w zajęciach i nabożeństwach;
• praca w grupach: uczestnictwo i przewodniczenie (animacja).

Jak się zapisać?

Internetowo korzystając z formularza dostępnego na stronie Fundacji www.bratslonce.pl bądź kontaktując się telefonicznie z organizatorami: tel. 12 42 86 118, kom. 605 252 270.

Do kwalifikacji brana jest pod uwagę kolejność zgłoszeń.O wcześniejszych edycjach projektu można dowiedzieć się na stronie Fundacji oraz w mediach społecznościowych (Facebook i YouTube)

NO COMMENTS